Skupina horolezců poprvé v historii pokořila K2 v zimním období

Skupině nepálských horolezců se povedl první zimní výstup na druhou nejvyšší horu světa K2. Na 8611 metrů vysokém vrcholu v pohoří Karákoram na hranici Pákistánu a Číny stanuli v sobotu kolem 17.00 místního času (kolem 13:00 SEČ). Expedice Seven Summit Treks o tom informovala na twitteru.

Islámábád (Pákistán) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velehora K2 | Foto: horolezci.cz/k2

„Zvládli jsme to, věřte mi, zvládli jsme to - cestu na vrchol, která zatím odolávala. ´Divoká hora´ Karákoramu byla poprvé pokořena v nejnebezpečnějším období: v zimě,“ napsala expedice.

Kvůli epidemii nemají co dělat, plánují tak zdolat K2. Desítky horolezců se chystají na náročný zimní výstup

Číst článek

Deseti nepálským horolezcům se v pátek podařilo připevnit lana ve výšce 7800 metrů a dnes k výstupu na vrchol využili nečekaně příznivého bezvětrného počasí, uvedla agentura AFP.

O zimní výstup na K2 se dosud pokusila jenom hrstka expedic, poprvé na přelomu let 1987 a 1988. Obtíže zimního výstupu souvisejí s tím, že hora na rozdíl od Mount Everestu leží blíž centrální Asii a zimy jsou tam delší a drsnější. Letos se u úpatí hory sešly hned čtyři expedice, což se dá částečně připsat na vrub epidemii, díky níž mají horolezci více času, napsala agentura AFP.

Vrchol K2 byl poprvé dobyt v roce 1954; od té doby se na něj dostalo zhruba 450 lidí a přes 80 při pokusu o výstup zahynulo. Jako první Čech se dostal na vrchol K2 v roce 1983 Josef Rakoncaj, první úspěšnou Češkou byla Klára Kolouchová v roce 2019.

V zimě se až do letoška na K2 nikomu nepodařilo překročit hranici 7650 metrů. Důvodem jsou extrémně obtížné podmínky, protože v zimních měsících může udeřit vichr o rychlosti až 200 kilometrů za hodinu a teplota klesnout k minus 60 stupňům Celsia. Vzhledem k severnější geografické poloze je tam ve srovnání s ostatními výškově srovnatelnými horami nižší atmosférický tlak a hůř se dýchá; výstup je navíc hodně technický.

16 Jan 2021🇳🇵🏔🇵🇰
WE DID IT, BELIVE ME WE DID IT- JOURNEY TO THE SUMMIT NEVER DONE BEFORE
🦾The Karakorum's 'Savage Mountain' been summited in most dangerous season:WINTER
Nepalese Climbers finally reached the summit of Mt. K2 (Chhogori 8611m), this afternoon at 17:00 local time.

13:07 – 16. 01. 2021

1521 6695

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme