Dojmy teprve přijdou, ale cítím se fantasticky, říká první Češka na K2 Kolouchová

Klára Kolouchová zdolala jako první Češka v historii druhou nejvyšší horu světa K2, kterou zatím z krajanů pokořili jen Josef Rakoncaj, Libor Uher, Pavel Bém, Radek Jaroš a Jan Trávníček. Podařilo se jí to 12 let po výstupu na Mount Everest. S horolezkyní se po sestupu ze čtvrtého tábora spojil Radiožurnál, kterému poskytla krátký rozhovor.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klára Kolouchová během jednoho ze svých výstupů (archivní foto)

Klára Kolouchová během jednoho ze svých výstupů (archivní foto) | Foto: klarakolouchova.cz

Nejprve obrovská gratulace. Jaké jsou bezprostřední pocity, když se vám povedlo vylézt až na vrchol vysoký 8611 metrů nad mořem?
Moc děkuji, myslím, že jste asi první. Ještě dnes (ve čtvrtek – pozn. red.) ve čtyři hodiny ráno jsem byla na vrcholu, mám za sebou hodně dlouhý den – nějakých třináct hodin cesty zpátky do základního tábora.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s horolezkyní Klárou Kolouchovou krátce po jejím sestupu z K2

Teď se ještě trochu rozkoukávám, abych se přiznala. Dojmy ještě teprve přijdou, až se poprvé vyspím, najím a trochu se dám do pořádku.

Hora K2 je náročná na výstup hlavně kvůli proměnlivému počasí. Jaké jste měla podmínky?
Trochu mix. První vrcholový pokus jsme měli minulý týden, kdy byly sněhové podmínky bohužel velmi špatné, museli jsme se vrátit. Otáčeli jsme se ve výšce 8100 metrů. Teď jsem během jednoho týdne vlastně zdolala dvě osmitisícovky.

Po Mount Everestu i K2. Horolezkyně Kolouchová zdolala jako první Češka druhou nejvyšší horu světa

Číst článek

Podmínky v noci a brzo ráno byly tak půl na půl. Bylo jasno, ale na vrcholu foukal docela velký vítr, takže poměrně velká zima.

Měla jste cestou nějaké komplikace?
Musím zaklepat, ale celá tato expedice zatím probíhala úplně perfektně. Komplikace vždy byly jen s počasím. Co se týče mě osobně, tak trochu funím, což je ale normální po návratu do základního tábora. Cítím se fantasticky.

mve, dpr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme