Manažer Houstonu vyjádřil podporu demonstrantům v Hongkongu. Tým přišel o čínské sponzory i fanoušky

Vliv politiky na sport je problémem dlouhodobě. V posledních dnech se ale objevil i opačný problém. Generální manažer basketbalového klubu NBA Houstonu Rockets Daryl Morey vyjádřil na sociální síti twitter podporu Hongkongu, který se snaží získat nezávislost na Číně.

Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

James Harden z Houstonu

James Harden z Houstonu | Zdroj: Reuters

Morey napsal: „Bojujte za svobodu. Stojím za Hongkongem.“ Od jeho tweetu se ale okamžitě distancoval majitel Rockets Tilman Fertitta. Ten napsal, že Morey nemluví za klub, který není politickou organizací.

Zároveň upozornil, že basketbalisté Houstonu jsou aktuálně na předsezonní přípravě v Tokiu jen kvůli propagaci NBA. Největší hvězda Rockets James Harden se v pondělí také omluvila fanouškům v Číně.

Sám Morey svůj tweet smazal a přidal také omluvu. Uvedl, že se nechtěl dotknout žádného z fanoušků Rockets nebo přátel v Číně. Zdůraznil, že si váží podpory tamních příznivců Houstonu a že jeho prohlášení na sociálních sítích rozhodně nereprezentují postoje klubu nebo NBA. Konflikt se snaží diplomaticky urovnat i vedení soutěže.

Čínská basketbalová asociace ale i tak vypověděla spolupráci s Rockets a distancovala se od Moreye. Paradoxní je, že v čele tamní asociace je bývalá hvězda NBA Jao Ming. Ten hrál osm sezon právě za Houston a klub je tak v Číně velmi populární.

Čínští fanoušci píší na sociální sítě vyjádření jako: „Jsme příznivci Rockets, ale na prvním místě jsme Číňani.“

Moreyho vyjádření bude zřejmě pro klub také znamenat velkou finanční ztrátu. Čínská televizní společnost, která zaplatila za přenosy z NBA více než čtyři miliardy dolarů, totiž uvedla, že zápasy Houstonu vysílat nebude. Smlouvy s Rockets ruší také čínské firmy, které klub sponzorovaly.

Íránský judista odmítl odstoupit ze zápasu proti Izraelci. Teď požádal v Německu o azyl, bojí se o život

Číst článek

Kvůli jednomu tweetu je tak dost pravděpodobné, že Morey bude muset skončit ve funkci generálního manažera Houstonu.

Většinou je problém mezi politikou a sportem opačný – tedy politika ovlivňuje sport. V poslední době zaujal veřejnost třeba případ íránského judisty Sajída Mollajího na nedávném mistrovství světa. Ten odmítl uposlechnout příkaz odstoupit ze soutěže, aby se nestřetl s izraelským soupeřem. Írán totiž neuznává stát Izrael a tyto země jsou nesmiřitelnými nepřáteli.

Jinak z českého nebo tedy ještě československého pohledu je určitě nejznámější bojkot Letních olympijských her v Los Angeles 1984 zeměmi bývalého východního bloku. Jednalo se o odvetu amerického bojkotu her v Moskvě o čtyři roky dříve, kdy Spojené státy protestovaly proti invazi Sovětského svazu do Afghánistánu.

Tomáš Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme