Innsbruck se nebude ucházet o zimní olympiádu v roce 2026. Rozhodli o tom občané v referendu

Do Innsbrucku se zimní olympijské hry po 50 letech nevrátí. Rozhodli o tom v rámci nedělních rakouských voleb obyvatelé Tyrolska. V referendu byli v těsné převaze odpůrci sportovního svátku a o olympiádu v roce 2026 se tak Innsbruck ucházet nebude. Na ni ještě žádné město oficiální kandidaturu nepodalo.

Praha, Innsbruck Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výhled na Innsbruck ze skokanského můstku | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

V referendu hlasovalo přes 300 tisíc Rakušanů a 53,35 % lidí z Tyrolska kandidaturu nepodpořilo. Je to sice hodně těsný výsledek, ale závazný. Tak si německý předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach bude muset vybrat jiného favorita

„V posledních třech volbách byli úspěšní kandidáti z nových regionů. To je pro zimní sporty velmi dobré, ale myslím si, že by se olympijské hry měly vrátit ke kořenům. Proto jsou Tyrolsko a Innsbruck velmi dobrou volbou,“ mluvil ještě před pár měsíci ve Vídni Thomas Bach o kandidatuře Innsbrucku s optimismem. 

Poslední tři volby pořadatelských měst zimních olympijských her totiž přihrály sportovní svátek ruskému Soči, jihokorejskému Pchjongčchangu a čínskému Pekingu. Tedy místům bez výraznější tradice zimních sportů a se silným ekonomickým zázemím.

Konkurence odpadla, olympijské hry v roce 2024 uspořádá Paříž, ty další Los Angeles

Číst článek

Innsbruck ale není prvním městem, který se o olympiádu nebude ucházet kvůli tomu, že lidé ji nechtějí.

V případě zimních her, tak se kvůli referendu vzdali kandidatury pro rok 2022 německý Mnichov a také padl společný projekt tradičních švýcarských středisek Svatého Mořice a Davosu.

Důvod je jasný. Lidé v evropských městech se bojí, že miliardy z jejich daní zmizí v nenávratnu a tak pokud mají možnost, hlasují v posledních letech většinou proti pořadatelství olympijských her.

Oficiální kandidaturu na pořádání zimní olympiády v roce 2026 ještě nepodal nikdo, ale vážně o ní uvažují americká města Salt Lake City a Denver, kanadské Calgary, norský Lillehammer a švýcarský Sion.

Ten byl favoritem pro hry už v roce 2006, které nakonec uspořádal Turín. Po dlouhé době se tak mluví převážně o místech s velkou tradicí zimních sportů.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme