Motocyklista Kornfeil dojel ve Velké ceně Německa desátý, Salač zajel nejlepší závod kariéry

Týden po třetím místě v Assenu skončil Jakub Kornfeil v dalším závodě mistrovství světa silničních motocyklů na Sachsenringu desátý. Sedmnáctiletý Filip Salač dojel třináctý a zaznamenal nejlepší výsledek ve své premiérové sezoně v Moto3. Bodoval i třetí český jezdec v šampionátu Karel Abraham, jenž skončil v královské MotoGP patnáctý.

Hohenstein-Ernstthal (Aktualizováno: 15:17 7. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český závodník Jakub Kornfeil

Český závodník Jakub Kornfeil | Foto: Piroschka van de Wouw | Zdroj: Reuters

Vítězem Velké ceny Německa v Moto3 se stal Ital Lorenzo Dalla Porta a posunul se na první místo ve světovém šampionátu, které bude po téměř měsíční pauze hájit začátkem srpna v Brně.

Kornfeil startoval po šesté příčce v kvalifikaci poprvé v tomto roce z druhé řady a v úvodu závodu se na chvíli dostal do čela. První byl také v Assenu, kde ale dostal v závěru penalizaci za zkrácení trati. Přesto v Nizozemsku vybojoval první stupně vítězů v sezoně.

Kornfeil dojel i s penalizací ve Velké ceně Nizozemska třetí. Popáté v kariéře vybojoval stupně vítězů

Na Sachsenringu jel celou dobu v početné vedoucí skupině, ale tentokrát do bojů o pódium nezasáhl. V cíli měl téměř sekundovou ztrátu na Dalla Portu, který vyhrál poprvé v sezoně, v níž byl už čtyřikrát druhý. Třída Moto3 tak má letos po devíti závodech už osm různých vítězů. Dalla Porta vyhrál o 72 tisícin sekundy před Marcosem Ramírezem. Třetí dojel další Španěl Áron Canet, který musel italskému jezdci o dva body přepustit vedení v šampionátu.

Kornfeil je celkově devátý. Jeho kolega z týmu Redox PrüstelGP Salač bodoval potřetí v sezoně a překonal 14. příčku z Assenu.

V MotoGP potvrdil své kralování na Sachsenringu mistr světa Marc Márquez, jenž vyhrál Velkou cenu Německa desátým rokem po sobě. Unikátní sérii zahájil španělský jezdec v roce 2010 v nejslabší třídě do 125 ccm, další dvě sezony zvítězil v Moto2 a od roku 2013 nenašel už sedmkrát přemožitele v královské kategorii. Pro všechny triumfy v Sasku si tovární jezdec Hondy dojel z pole position.

Márquez v neděli absolvoval sólozávod a krajana Mavericka Viňalese z Yamahy porazil téměř o pět sekund. Třetí skončil i s prasklou holenní kostí po pádu z kola Brit Cal Crutchlow. Abraham dojel patnáctý a po 14. místě ve Velké ceně Itálie podruhé v sezoně bodoval. Na kontě má tři body.

Pořadí šampionátu vede po devátém z 19 závodů neohroženě Márquez se 185 body. Druhý Ital Andrea Dovizioso, jenž dnes skončil pátý, má 127 bodů.

Úspěšný víkend bratrů Márquezů podtrhl mladší Álex, jenž vyhrál počtvrté z posledních pěti závodů. Vynahradil si tak nezdar z Assenu, kde po pádu nedojel, a v čele seriálu opět vystřídal Švýcara Thomase Lüthiho. Druhého Jihoafričana Brada Bindera porazil Márquez o více než sekundu.

Velká cena Německa, závod mistrovství světa silničních motocyklů na Sachsenringu:

Moto3: 1. Dalla Porta (It./Honda) 39:29,348, 2. Ramírez (Šp./Honda) -0,072, 3. Canet (Šp./KTM) -0,120, 4. Fenati (It./Honda) -0,185, 5. Fernández(Šp./KTM) -0,323, 6. McPhee (Brit./Honda) -0,445, ...10. Kornfeil -0,955, 13. Salač (oba ČR/KTM) -6,379.
Průběžné pořadí MS (po 9 z 19 závodů): 1. Dalla Porta 125, 2. Canet 123, 3. Antonelli (It./Honda) 87, 4. Ramírez 78, 5. Arbolino (It./Honda) 77, 6. McPhee 68, ...9. Kornfeil 52, 25. Salač 6.
Moto2: 1. Á. Márquez (Šp./Kalex) 39:35,101, 2. B. Binder (JAR/KTM) -1,208, 3. Schrötter(Něm./Kalex) -1,630, 4. Di Giannantonio(It./Speed Up) -4,116, 5. Lüthi (Švýc./Kalex) -5,191, 6. A. Fernández (Šp./Kalex) -6,332.
Průběžné pořadí MS (po 9 z 19 závodů): 1. Á. Márquez 136, 2. Lüthi 128, 3. A. Fernández 102, 4. Baldassarri (It./Kalex) 97, 5. Navarro (Šp./Speed Up) 97, 6. Schrötter 97.
MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 41:08,276, 2. M. Viňales (Šp./Yamaha) -4,587, 3. Crutchlow (Brit./Honda) -7,741, 4. Petrucci -16,577, 5. Dovizioso (oba It./Ducati) -16,669, 6. Miller (Austr./Ducati) -16,836, ...15. Abraham (ČR/Ducati) -37,934.
Průběžné pořadí MS (po 9 z 19 závodů): 1. M. Márquez 185, 2. Dovizioso 127, 3. Petrucci 121, 4. Rins (Šp./Suzuki) 101, 5. M. Viňales 85, 6. Rossi (It./Yamaha) 80, ...24. Abraham 3.