‚Pokud někdo napadne nevidomého, tak si nezaslouží slitování.‘ Světluška v Jihlavě učila sebeobranu

Za každý ujetý kilometr na tandemovém kole 500 korun na pomoc nevidomým. Letní akce Jedeme pro Světlušku znovu pomáhala, ale nejen šlapáním do pedálů. V jihlavském Tyflo Centru čekala na nevidomé další užitečná věc – kurz sebeobrany, na kterém musí instruktor často nevidomé usměrňovat.

Jihlava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V malém parku v Jihlavě zhruba desítka nevidomých, tři asistenční psi a také instruktor sebeobrany. „Jmenuji se Stanislav Vaněk, momentálně Gauner Boxing Jihlava. Za mě pokud někdo napadne nevidomého, tak si v podstatě nezaslouží jakékoliv slitování. To znamená, učili jsme se kladiva, takže dáme tři kladiva,“ vysvětloval nevidomým instruktor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Františka Kuny o kurzu sebeobrany pro nevidomé v Jihlavě

Kladivo je něco jako Bud Spencer. „Je to úder kladivový, patkou pěsti. V podstatě Bud Spencer nebo Old Shatterhand, ten taky dával zásadně kladiva,“ řekl Radiožurnálu.

Josef s Františkem mají za úkol nejprve takovou ruční potyčku, pak sáhnout tomu druhému dlaní do obličeje a pak nasadit tři kladiva, jak říkal pan instruktor. Josefovi je 61 let, Františkovi je 82. Některé praktiky se nelíbí pejskům, kteří chrání své páníčky.

Muži zápasí. „Dal jsem ti čtyři,“ hlásí brzy jeden z nich. Nakonec ale výcvik končí jejich společným smíchem. 

František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme