Íránský judista odmítl odstoupit ze zápasu proti Izraelci. Teď požádal v Německu o azyl, bojí se o život

Íránský judista Sajíd Mollají minulý týden na mistrovství světa v Tokiu odmítl uposlechnout příkaz odstoupit ze soutěže do 81 kg, aby se nestřetl s izraelským soupeřem. Loňský mistr světa se nyní kvůli obavám o život nechce vrátit do vlasti a požádal o azyl v Německu.

Tokio/Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský judista Sajíd Mollají | Zdroj: Reuters

„Potřebuju pomoc. I když mi úřady v mé zemi řekly, že se můžu vrátit domů bez jakýchkoli problémů, mám strach. Mám strach, že se může něco stát mé rodině a mně samotnému,“ uvedl Mollají na webu Mezinárodní judistické federace (IJF), jež o případu informovala.

Nejvíc jsem vážil 119 kg, ale to už jsem se necítil dobře, říká dvojnásobný mistr světa Krpálek

Číst článek

Podle IJF chtěli íránští funkcionáři zabránit tomu, aby se Mollají střetl s izraelským spolufavoritem Sagim Mukim. Írán stát Izrael neuznává a tyto země jsou nesmiřitelnými nepřáteli.

Aby se však Írán vyhnul jako v minulosti mezinárodní kritice za to, že jeho sportovec odmítne nastoupit proti Izraelci, nutil údajně Mollajího k odstoupení už před čtvrtfinále a poté před semifinále.

Obhájce zlata odmítl, v soutěži pokračoval a skončil bez medaile. Muki naopak získal zlato.

„Několik minut před čtvrtfinále íránskému trenérovi zavolal první náměstek ministra sportu a nařídil mu, aby Mollajího stáhl ze soutěže,“ uvedla IJF. To se poté opakovalo před semifinále, kdy judistu se stejnou výzvou kontaktoval šéf národního olympijského výboru. Ten navíc Mollajího upozornil, že k domu jeho rodičů byly poslány bezpečnostní složky.

Do Tokia se statusem uprchlíka?

„Jsem bojovník. Chci bojovat, kdykoli mám příležitost, ale žiju v zemi, která mi to neumožňuje. Nemáme na vybranou, musíme poslouchat. Ale to, že jsem nastoupil, jsem udělal pro svůj život, pro svůj nový život,“ uvedl Mollají, který ještě v Tokiu požádal o pomoc prezidenta IJF Mariuse Vizera. Do Íránu se slavný judista vrátit nehodlá a v současnosti je v Německu, kde požádal o azyl.

O případu už byl informován i Mezinárodní olympijský výbor, jenž by mohl teoreticky umožnit Mollajímu start na olympijských hrách v Tokiu 2020 se statutem uprchlíka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme