'Když obviněnému oblečení nesedí, je třeba zprostit ho viny!' O. J. Simpson má 70, slaví ve vězení

9. července slaví O. J. Simpson už 70. narozeniny. Byl zářivou hvězdou amerického fotbalu. Dokázal se prosadit jako herec a reportér. Vše změnilo obvinění z vraždy exmanželky a jejího přítele v roce 1994. Jeho vina se sice neprokázala, ale řízení o odškodnění s pozůstalými prohrál. Následovaly další problémy se zákonem. Tím největším byl soud kvůli loupežnému přepadení v roce 2007, při kterém byl odsouzen na 33 let.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archivní fotografie O. J. Simpsona ze soudního řízení z červena roku 1995 | Zdroj: Reuters

"Když obviněnému oblečení nesedí, je třeba zprostit ho viny!" Výrok advokáta Johnnieho Cochrana v Americe tehdy zlidověl. Bránil jím O. J. Simpsona poté, co si jeho klient marně nasazoval rukavice, které mu měly patřit a které byly od krve zavražděných Nicole Brownové a jejího přítele Rona Goldmana.

Celý proces poutal v čtyřiadevadesátém tolik pozornosti, že zámořská media dokonce přerušila vysílání finále NBA, aby mohla v přímém přenosu nabídnout Simpsonovo zatčení. Z pomyslného souboje mezi obžalobou postavené na řetězci nepřímých důkazů a obhajoby odvolávající se na rasismus a manipulaci, zvolila porota nakonec nevinu.

Značná část americké společnosti přisuzovala výsledek trestního řízení tomu, že prominentního obviněného od pobytu ve vězení uchránily sláva, peníze a hlavně tým skvělých právníků.

Civilní řízení o odškodné i kvůli novým důkazům (byl jím například zkrvavený otisk boty) Simpson prohrál. Pozůstalým pak musel zaplatit celkem 33 a půl milionu dolarů.

„Věřím, že lidi, kteří za mnou stáli, do budoucna ospravedlním, že jim dodám argumenty do debaty s těmi, co stáli na druhé straně. Najevo jistě vyjdou další skutečnosti, o kterých se během procesu nemluvilo. Prokuratura spoustu věcí vyložila nesprávně a pro média to byl skvělý příběh. Je mi teď jasné, že žebříčky sledovanosti jsou důležitější než pravda," čílil se a zavazoval se O. J. Simpson v interview Rossem Beckerem, prvním veřejném rozhovoru od peněžitého trestu.

Svým chováním nakonec muž s přezdívkou Juice moc nepřesvědčil. Dluhy na daních, napadení, drogy i podezření z praní špinavých peněz ustál.

V roce 2007 se však účastnil loupežného přepadení s cílem získat své dřívější sportovní propriety. Za to byl nakonec odsouzen na 33 let a na svobodu už se tak nejspíš nedostane.

Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme