Kejval: Pelta by měl zvážit setrvání ve funkci místopředsedy ČOV. Financování přípravy sportovců by nemělo být ohroženo

Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval by přivítal, kdyby obviněný šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta zvážil své setrvání ve funkci místopředsedy pro sport ČOV. Kejval to uvedl po pondělním mimořádném jednání výkonného výboru, který podle stanov Peltu funkce zbavit nemůže. Zajištění přípravy sportovců ze strany ČOV by výpadek státních dotací neměl ohrozit. Přesouvají se na ni peníze z jiných zdrojů.

Praha (Aktualizováno: 20:20 15. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Kejval | Foto: Jan Bartoněk | Zdroj: Český rozhlas

Pelta je ve vazbě kvůli podezření, že společně s bývalou náměstkyní ministerstva školství Simonou Kratochvílovou ovlivňoval přidělování dotací na sport. Kandidatury na funkci předsedy fotbalového svazu, který se bude volit na začátku června, se vzdal.

Ve vztahu ke svému působení v Českém olympijském výboru, jehož místopředsedou se stal loni v říjnu, zatím žádný krok neučinil. „Určitě by bylo fajn, kdyby zvážil své další setrvání. Možná v případě, že se podaří očistit obvinění, tak by byl určitě vítán zpět,“ řekl v pondělí novinářům Kejval.

Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta s náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou ovlivňovali složení expertní komise, která rozhodovala o rozdělení půl miliardy korun z takzvaných investičních dotací pro rok 2017. Pelta si liboval,

Číst článek

Stanovy ČOV se situací, jaká kvůli aféře nastala, nepočítají. Žádnou akci ze strany výkonného výboru nepřipouštějí. „To znamená, že je to buď na plénu Českého olympijského výboru, ale řádné plénum je až na jaře příštího roku, nebo záleží na panu místopředsedovi, který může zvážit odstoupení z výkonného výboru,“ vysvětlil šéf ČOV.

Nemyslí si ale, že by případný Peltův odchod z ČOV vyřešil velmi komplikovanou situaci, v níž se český sport kvůli pozastavení většiny státních dotací ocitl. Peltovy úkoly ve sportovní oblasti si rozdělí jiní členové výkonného výboru a zaměstnanci ČOV.

Na rozdíl od Pelty požádal o pozastavení výkonu své funkce předseda revizní komise ČOV Zdeněk Bříza. Ten byl na ministerstvu školství šéfem odboru sportu a je rovněž obviněn v této kauze. Výkonný výbor mu v pondělí vyjádřil podporu.

Finanční podpora sportovců 

Od státu zatím ČOV nedostal ani korunu ze 139,4 milionu korun, se kterými letos počítal. Tvoří to asi 60 procent rozpočtu ČOV. „Pro nás jsou nejdůležitější sportovci. Děláme všechny kroky pro to, aby nikterak nebyla omezena sportovní příprava směrem k olympiádě. Museli jsme převést komerční peníze, které máme,“ uvedl Kejval.

To by mělo zajistit plynulé financování v nejbližších šesti týdnech. Ohroženo by nemělo být ani fungování nově vzniklého Top Teamu, v jehož rámci mají největší olympijské naděje dostat nadstandardní podmínky. Letos by se v tomto projektu mělo rozdělit 47,5 milionu korun, z toho 40 milionů by mělo přijít z ministerstva školství. „Pevně doufáme, paní ministryně nám to přislíbila, že by tyhle peníze měly dopadnout. Nikde a nikým nejsou napadeny. My jsme to prostě slíbili a za každou cenu to musíme dodržet,“ řekl Kejval.

Zopakoval, že situace českého sportu je kritická. Ze šesti miliard vyčleněných na sport ve státním rozpočtu na letošní rok je vyplacených asi 15 procent. Výkonný výbor ČOV Kejvala pověřil, aby kvůli tomu jednal s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Paralyzované ministerstvo 

Ministryně školství Kateřina Valachová se sice situaci snaží řešit, ale na konci května tento post opustí. „Během té doby se nepodaří tu situaci vyřešit. My se obáváme, že v současné době by zrychlení věcí mohla napomoci pouze vláda, protože ministerstvo jako takové je do jisté míry paralyzováno,“ uvedl Kejval.

Na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy totiž paralelně s rozdělováním dotací probíhá policejní vyšetřování a úředníci ani nyní nemají potřebné podklady k dispozici.

Sportovní svazy zatím nedostaly peníze na svou činnost. „Kontaktovali jsme všechny svazy, abychom věděli, jak dlouho vydrží. Některé v řádu týdnů, některé v řádu měsíců,“ řekl Kejval. Ministryně Valachová přislíbila, že v příštích týdnech dostanou svazy vyplacenu jako zálohu částku odpovídající polovině loňské dotace. Takzvaný program V pak bude vypsán znovu.

Nejsou peníze na velké akce 

Svazy nemají ani peníze na pořádání velkých mezinárodních akcí. „Třeba lyžařský svaz je v katastrofální situaci. Ten uspořádal v únoru mistrovství světa juniorů ve snowboardingu, do dnešní doby na to nedostal peníze, které jsou přislíbené. Půjčil si na to komerční peníze. V současné době to má vracet a nemá z čeho,“ řekl Kejval.

Situaci zkomplikovalo také převedení příjmů z loterií, které sportovním organizacím rozděloval ČOV, do státního rozpočtu. „Myslíme si, že je důležité pro celý český sport vícezdrojové financování. Kdyby byla možnost rozdělovat těch 650 milionů, které jsme měli loni, tak by bylo podstatně jednodušší překlenutí výpadku finančních prostředků,“ dodal Kejval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme