Kejval se nestane členem Mezinárodního olympijského výboru, kandidaturu zhatil anonym

Předseda českého olympijského výboru Jiří Kejval se v sobotu nestane novým členem Mezinárodního olympijského výboru. Kejvalovu kandidaturu zhatil anonymní dopis adresovaný šéfovi Mezinárodního olympijského výboru Thomasu Bachovi, ve kterém je popsána nedávná dotační kauza v českém sportu a Kejval je v něm označen za jednoho z viníků.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČOV Jiří Kejval | Zdroj: ČTK

Kejval proto jednání Mezinárodního olympijského výboru opustil a vrátil se z Peru do Prahy. Radiožurnálu to potvrdil ředitel komunikace Českého olympijského výboru Tibor Alföldi.

Konkurence odpadla, olympijské hry v roce 2024 uspořádá Paříž, ty další Los Angeles

Číst článek

„Požádal jsem kolegy z Mezinárodního olympijského výboru, aby přesunuli mou volbu za stálého člena MOV na únor příštího roku. Důvodem je současná situace v českém sportu, na jejíž řešení se nyní chci soustředit. MOV plně respektuje mé rozhodnutí a podporuje mě v něm," sdělil Kejval médiím. K informaci o anonymním dopise se nevyjádřil.

Podle informací Radiožurnálu ale Kejvalovu kandidaturu zkomplikoval anonymní dopis zaslaný Mezinárodnímu olympijskému výboru. Údajně se v něm zmiňují současné dotační kauzy s přerozdělováním peněz z ministerstva školství mládeže a tělovýchovy do sportu.

V dotační kauze byli obviněni bývalý předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta, předseda České unie sportu Miroslav Jansta, generální sekretář ČUS Jan Boháč a dva pracovníci ministerstva školství Simona Kratochvílová a Zdeněk Bříza. Jiří Kejval v kauze nefiguruje.

Česká republika si tak bude muset na svého zástupce v organizaci zastřešující světový olympijský sport ještě počkat. Poslední stálou členkou MOV byla sedminásobná olympijská vítězka ve sportovní gymnastce Věra Čáslavská, která v roce 2001 rezignovala ze zdravotních důvodů. V MOV zasedal také oštěpař Jan Železný, kterému osmiletý mandát v komisi sportovců vypršel v roce 2012.

Devětačtyřicetiletý Kejval je v čele ČOV od roku 2012 a loni byl zvolen na další čtyřleté období. Novou šanci být volen do MOV může dostat v únoru příštího roku při zasedání v dějišti zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu

Petr Pospíšil, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme