Kolegové se mu před 85 lety složili na cestu. Skobla pak v Los Angeles vybojoval olympijské zlato

Na jubilejní desáté olympijské hry, které se konaly v roce 1932 v Los Angeles v době světové hospodářské krize, Československo vyslalo jen sedm sportovců, z nichž někteří mohli do zámoří odcestovat jen díky veřejným finančním sbírkám. Jednu takovou uspořádali strážníci a kolegové vzpěrače Jaroslava Skobly, který nakonec před 85 lety, 31. července 1932, získal v kategorii nad 82,5 kilogramu zlatou medaili.

Los Angeles/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český vzpěrač Jaroslav Skobla. | Foto: Wikimedia Commons

Skobla, který se původně věnoval zápasu, se tehdy stal čtvrtým Čechem, jenž vybojoval na olympijských hrách zlatou medaili, a prvním, který na OH triumfoval ve vzpírání. Jako první Čech se také ve vzpírání v roce 1923 ve Vídni stal mistrem světa a v medailové sbírce měl i bronz z olympijských her v Amsterodamu z roku 1928.

Dalším českým vzpěračem, který vybojoval olympijské zlato, se stal v roce 1964 v Tokiu Hans Zdražila (do 75 kilogramů). V roce 1980 získal v Moskvě zlatou olympijskou v kategorii do 100 kilogramů Ota Zaremba.

V roce 1993 byla u příležitosti 100. výročí organizovaného vzpírání v českých zemích vyhlášena anketa o nejlepšího českého vzpěrače historie, v níž se Skobla umístil na druhé příčce za olympijským vítězem z roku 1964 Hansem Zdražilou a před svým velkým sokem Václavem Pšeničkou, který v roce 1932 v Los Angelsss skončil na druhém místě.

Vynikajícím sportovcem byl i Skoblův syn Jiří, který české atletice kraloval v 50. letech ve vrhu koulí a na olympiádě v Melbourne v roce 1956 vybojoval bronzovou medaili. Jaroslav Skobla zemřel v listopadu 1959 ve věku 60 let. Jeho syn Jiří se nedožil ani padesátky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme