Kolegové se mu před 85 lety složili na cestu. Skobla pak v Los Angeles vybojoval olympijské zlato

Na jubilejní desáté olympijské hry, které se konaly v roce 1932 v Los Angeles v době světové hospodářské krize, Československo vyslalo jen sedm sportovců, z nichž někteří mohli do zámoří odcestovat jen díky veřejným finančním sbírkám. Jednu takovou uspořádali strážníci a kolegové vzpěrače Jaroslava Skobly, který nakonec před 85 lety, 31. července 1932, získal v kategorii nad 82,5 kilogramu zlatou medaili.

Los Angeles/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český vzpěrač Jaroslav Skobla. | Foto: Wikimedia Commons

Skobla, který se původně věnoval zápasu, se tehdy stal čtvrtým Čechem, jenž vybojoval na olympijských hrách zlatou medaili, a prvním, který na OH triumfoval ve vzpírání. Jako první Čech se také ve vzpírání v roce 1923 ve Vídni stal mistrem světa a v medailové sbírce měl i bronz z olympijských her v Amsterodamu z roku 1928.

Dalším českým vzpěračem, který vybojoval olympijské zlato, se stal v roce 1964 v Tokiu Hans Zdražila (do 75 kilogramů). V roce 1980 získal v Moskvě zlatou olympijskou v kategorii do 100 kilogramů Ota Zaremba.

V roce 1993 byla u příležitosti 100. výročí organizovaného vzpírání v českých zemích vyhlášena anketa o nejlepšího českého vzpěrače historie, v níž se Skobla umístil na druhé příčce za olympijským vítězem z roku 1964 Hansem Zdražilou a před svým velkým sokem Václavem Pšeničkou, který v roce 1932 v Los Angelsss skončil na druhém místě.

Vynikajícím sportovcem byl i Skoblův syn Jiří, který české atletice kraloval v 50. letech ve vrhu koulí a na olympiádě v Melbourne v roce 1956 vybojoval bronzovou medaili. Jaroslav Skobla zemřel v listopadu 1959 ve věku 60 let. Jeho syn Jiří se nedožil ani padesátky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme