Řeknu vám svoji pravdu, láká Armstrong fanoušky cyklistiky. Tvrdí, že dopoval už od 21 let

Cyklista Lance Armstrong vypustil do světa překvapivou zprávu, že zakázané látky pro zlepšení výkonu užíval už od svých 21 let. Tím tak nepřímo naznačil, že si nedovoleně dopomohl i k titulu světového šampiona v roce 1993, který mu jako jeden z mála zůstal i po předchozím přiznání z dopingu. Nové informace v dokumentu ESPN o porušování pravidel však vrhají stín právě i na triumf ze zmiňovaného MS.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Začalo to, když mi bylo asi jednadvacet let,“ odpověděl Armstrong na dotaz o svých prvních zkušenostech s dopingem. Slova osmačtyřicetiletého Američana zazněla v devadesátisekundové upoutávce na dvoudílný dokument s prostým názvem „Lance“, jenž bude ESPN vysílat příští dvě neděle.

Podle Armstronga existují různé způsoby, jak definovat doping. „Nejjednodušší je říct, že to je, když nejednáte podle pravidel. Dostávali jsme vitaminové injekce a další věci? Ano, ale nebylo to zakázané. Vždycky jsem věděl, co dostávám, vždycky jsem to byl já, kdo o tom rozhodl,“ řekl muž, který byl svého času v profipelotonu postrachem všech soupeřů.

Nenutili mě, já to chtěl

„Nikdo mi nikdy neřekl: ‚Neptej se a prostě si vezmi, co ti dáváme‘. To bych nikdy neakceptoval. Zajímal jsem se o to, ten krok jsem udělal já,“ uvedl Armstrong, jenž se dokázal vrátit do cyklistického pelotonu po překonání rakoviny varlat a v letech 1999–2005 vyhrál sedmkrát za sebou nejslavnější závod světa Tour de France.

Saganův největší konkurent skončil. Teď ‚blonďák z reklamy‘ otevřeně promluvil o depresích

Číst článek

Stal se díky tomu celosvětovou sportovní ikonou, nicméně o všechna prvenství na „Staré dámě“ přišel v roce 2012, když po vyšetřování Americké antidopingové agentury dostal doživotní distanc.

O rok později se v rozhovoru se slavnou moderátorkou Oprah Winfreyovou přiznal k tomu, že si pomohl dopingem ke všem triumfům na Tour.

Bývalý lídr týmu US Postal/Discovery Channel přišel o veškeré výsledky od srpna roku 1998. Pokud nyní tvrdí, že dopoval od 21 let, tedy zhruba od roku 1992, vznáší se stín i nad jeho úspěchy z dob před dominancí na Tour. Mezi nimi ční zlato ze závodu s hromadným startem na MS 1993 v Oslu, které získal jako nejmladší cyklista v historii.

Armstrongův titul z mistrovství světa v roce 1993:

mim, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme