Překonal rakovinu, kraloval Tour, ale dopoval. Sportovní ‚padouch‘ Armstrong slaví padesátiny

Sedmkrát vyhrál Tour de France, ale trofeje u něj nenajdete. Bývalý cyklista Lance Armstrong vytvořil mezi roky 1999 až 2005 jeden z nejobdivovanějších sportovních příběhů, když překonal rakovinu a poté vládl nejslavnějšímu etapovému závodu světa. Před pár lety ale přiznal, že to dokázal jen díky systematickému dopingu. Lanci Armstrongovi je v sobotu 18. září 50 let.

Austin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lance Armstrong | Zdroj: Profimedia

Lance Armstrong v roce 2013 přiznal v rozhovoru s Oprah Winfreyovou vše, co do té doby vytrvale popíral. Včetně toho, že si ke všem sedmi titulům na Tour de France pomohl dopingem. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Cyklista Lance Armstrong slaví kulatiny. Připomeňte si příběh kontroverzního sportovce

Armstrong byl sportovním idolem díky tomu, že byl velmi dobrým cyklistou, kterého v roce 1996 zastavila rakovina.

„Ve středu 2. října mi doktoři diagnostikovali rakovinu varlat. Už se rozšířila do břicha, plic a mozku. Budu se léčit, chci nemoc porazit a zase být profesionální cyklista,“ řekl před 25 lety Armstrong.

Armstrong před novináři přiznal, že mu lékaři diagnostikovali rakovinu:

Navzdory pokročilému stadiu rakoviny se dokázal během roku nemoci úplně zbavit. Jak řekl, začal trénovat a dostal smlouvu ve svém osudovém týmu US Postal, později přejmenovaném na Discovery Channel.

Dva roky po překonání rakoviny začala jeho série vítězství na Tour de France, ale to díky podvádění s antidopingovými testy.

Američan využíval slabých stránek systému. Vyhýbal se testování, jinými látkami v krvi maskoval ty zakázané, nebo dával jiné vzorky, místo těch svých.

Farmář, co stále leží Armstrongovi v žaludku. Landis reaguje na urážky z připravovaného pořadu

Číst článek

A tak mohl jednak roky vytrvale tvrdit, že nikdy nebyl pozitivně testovaný.

„Podstoupil jsem stovky testů, všechny byly negativní. Ale to na lidi asi neplatí, asi tomu nevěří. Když někdo přemýšlí negativně, je těžké mu dokázat opak, i když budu pořád opakovat, že jsem nic špatného neudělal,“ tvrdil neustále zarputilý Američan, který své soupeře v pelotonu rád deptal i verbálně.

A druhak si mohl užívat ovací a pozice jednoho z nejpopulárnějších sportovců své doby.

Titul zůstal jeden

Americká antidopingová agentura ale jeho metody odhalila a Mezinárodní cyklistická unie zrušila všechny Armstrongovy výsledky od roku 1998.

Oficiálně se tak Armstrong může pyšnit pouze titulem mistrem světa ze silničního závodu z roku 1993.

Nyní padesátiletý Američan stále žije v Texasu, věnuje se rodině a stále hodně často i svému kolu.

Armstrong nyní rád vymění silniční kolo i za gravel:

Martin Charvát, mim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme