Lezec Adam Ondra zdolal jednu z nejtěžších cest v Kanadě. ‚Líbila se mi hned od pohledu,‘ říká

Když se řekne „nejlepší lezec na světě", většině sportovních fanoušků se vybaví Adam Ondra. Český lezec to dokazuje nejen na umělé stěně, ale čím dál častěji i na skalách - tentokrát si vybral jednu z nejtěžších cest v Kanadě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Ondra. | Foto: Petr Pavlíček

„Do Kanady jsem přijel s cílem si najít nějakou cestu, která ještě nebude vylezená,“ řekl Radiožurnálu lezec Adam Ondra.

Lezení v Kanadě si vybral i proto, že v létě je v Evropě velké teplo. Po příjezdu ho překvapila ale jiná věc - vlhkost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lezec Adam Ondra zdolal jednu z nejtěžších cest v Kanadě. ‚Líbila se mi hned od pohledu,‘ říká

„Ta vlhkost byla opravdu tak extrémně nízká, že se moje kůže vysušila a nepotřeboval jsem ani magnézium na vysušení rukou. Ale taky jsem kvůli tomu, jak byla suchá, necítil, jestli ty chyty držím,“ řekl Adam Ondra.

Ke svému přelezu si Ondra vybral cestu s názvem disbelief po místním lezci Joshi Millerovi. Obtížnost? V lezeckých tabulkách 9b  tedy jedna z nejtěžších možných. „Mně se tahle cesta líbila hned od pohledu vzhledem k tomu, že je relativně speciální – je dokonale vertikálně kolmá, nejde vůbec do převisu,“ vysvětloval Ondra.

‚Chci to zvládnout za 12 hodin.‘ Adam Ondra se vrátí do Yosemit, v tréninku už zkusil i rychlolezení

Číst článek

Jinými slovy čím méně převislá cesta, tím menší chyty a stupy. A i to se ukázalo jako jedno z největších úskalí pro Adama Ondru. Celkem osm dní projekt zkoušel, dokonce během toho vylomil i jeden klíčový chyt a linii musel znovu promyslet. Disbelief v překladu znamená nevíra. Ondra naopak věřil, že se mu přelez podaří. A to se vyplatilo. 

„Klíčem k přelezu bylo, abych věřil, že moje pravá noha bude na v klíčovém místě na stupu držet. Ze všech asi patnácti pokusů mi pokaždé smekla, ale v tom klíčovém přelezu jsem si řekl, že tentokrát nesmekne, a ona nějakým zázrakem nesmekla,“ usmíval se Adam Ondra.

Noha Ondrovi nesmekla, klobouk ale před ním smekli i takoví světoví lezci, jako třeba Alex Honnold, který mu veřejně gratuloval. Teď už je Adam Ondra v Česku, chystá se totiž na další z vrcholů sezony. 6. září začíná mistrovství světa ve sportovním lezení v Innsbrucku, na kterém bude Adam Ondra bojovat o třetí titul mistra světa v řadě.

Barbora Kovaříková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme