Odešla šachová legenda Lubomír Kaválek. Prosadil se doma i v zámoří, pomáhal slavnému Fischerovi

V 77 letech zemřel šachový velmistr Lubomír Kaválek. Někdejší dlouholetý hráč první světové desítky se prosadil i v USA, kde žil od roku 1970. Kaválek patřil mezi největší osobnosti československého a amerického šachu a byl i sekundantem slavného Bobbyho Fischera v jeho památném vítězném zápase s Borisem Spasským v Reykjavíku v roce 1972.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šachový velmistr Lubomír Kaválek na archivním snímku | Foto: Thomová Judita | Zdroj: ČTK

O úmrtí informoval server lidovky.cz, podle kterého Kaválek zemřel v pondělí v americkém Restonu po krátké nemoci.

V roce 2011 byl Lubomír Kaválek hostem cyklu Osudy na stanici Českého rozhlasu Vltava.

Kaválek patřil mezi největší osobnosti československého a amerického šachu. Mistrem republiky se stal poprvé v 19 letech, podruhé se mu to povedlo v roce 1968 na šampionátu, který byl podle odborníků nejlépe obsazeným mistrovstvím v historii země. To již byl Kaválek mezinárodním velmistrem, jímž se stal v roce 1965 v Helsinkách.

Po sovětské invazi do Československa, během níž se účastnil turnaje v Polsku, emigroval do Německa. O dva roky později se usadil v USA, kde se stal šachovým profesionálem a získal občanství. Třikrát vyhrál mistrovství USA a svou novou vlast také reprezentoval na šachových olympiádách, kde jako lídr amerického týmu pomohl vybojovat jednu zlatou a pět bronzových medailí.

Kaválek také spolupracoval s předními světovými šachisty, mimo jiné s Bobbym Fischerem, kterému pomohl ve slavném zápase s Borisem Spasským v Reykjavíku v roce 1972 k titulu mistra světa. Byl také trenérem Brita Nigela Shorta, který v roce 1993 prohrál s legendárním Garrym Kasparovem souboj o titul mistra světa.

Věnoval se i žurnalistice, kterou vystudoval v Praze. Krátce pracoval pro Hlas Ameriky a později byl šachovým dopisovatelem a sloupkařem deníku The Washington Post.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme