‚Frustrace, vztek a bezmoc.‘ Španělská hvězda NBA Marc Gasol zachraňuje migranty ve Středomoří

Basketbalista Marc Gasol, který je hvězdou NBA a španělského národního týmu, pomáhá ve Středozemním moři zachraňovat uprchlíky. Podílel se například i na úterní záchraně ženy, kterou u libyjských břehů z trosek plavidla nalodila španělská nevládní organizace Proactiva Open Arms. Ve středu o tom informoval deník El País.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský basketbalista Marc Gasol (uprostřed) zachraňuje migranty ve Středozemním moři

„Frustrace, vztek a bezmoc. Je k neuvěření, že je tolik bezmocných lidí na moři ponecháno napospas smrti. Smekám klobouk před těmi, které teď považuju za svůj tým,“ napsal na twitteru po poslední záchranné akci Gasol, basketbalista týmu Memphis Grizzlies.

V centrech pro migranty je 620 volných míst. Politici nikoho přijmout nechtějí, mluví o ‚cestě do pekel‘

Číst článek

V rozhovoru s listem El País Gasol uvedl, že jej v roce 2015 zasáhl snímek utonulého tříletého syrského chlapce Ajlana Kurdího.

„Pochopil jsem se, že se musí zapojit každý z nás, aby se takové věci neopakovaly. V té době jsem potkal Óscara Campse a lidi z Open Arms,“ řekl Gasol. Camps posléze promluvil v basketbalovém klubu v Gironě, který Gasol založil. Devatenáctému hráči NBA letošní sezóny se projev zalíbil. Loni dobrovolničit nemohl, protože se zúčastnil mistrovství Evropy v basketbalu, přidal se tedy až letos.

Zakladatel španělské humanitární organizace Óscar Camps po úterní záchranné akci obvinil libyjskou pobřežní stráž, že nepomohla všem migrantům z jedné lodi. Nechala podle něj na místě dvě ženy a dítě a loď potopila. Na sociální síti zveřejnil fotografie a video, na nichž jsou trosky lodi i s oběťmi. Přežila pouze jedna žena. Camps kritizoval také Itálii, že zavřela přístavy lodím nevládních organizací.

Libyjská pobřežní stráž jeho tvrzení odmítla, ale nevysvětlila, proč v troskách lodě zůstali tři lidé. Italský ministr vnitra Matteo Salvini Campsovo vylíčení událostí označil za lživé. Novinářka německé RTL, která byla na lodi libyjské pobřežní stráže, uvedla, že se záchranné akce zúčastnila a vše proběhlo velmi profesionálně.

„Zatímco jedna (libyjská) loď vystřihla před německou televizí ukázkovou záchrannou akci, jiná loď nechala uprostřed moře dvě ženy a dítě. Byly to dva různé zásahy,“ reagoval na twitteru italský levicový poslanec Erasmo Palazzotto, který byl v tu dobu nedaleko na palubě lodě jiné španělské nevládní organizace.

Španělská loď organizace Proactiva Open Arms s jednou přeživší a dvěma těly nyní míří na Mallorku, kam by měla doplout v sobotu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme