Kanoista Fuksa se odhodlal před olympiádou ke změně, v zámoří se připravuje už s novou lodí

Rychlostní kanoista Martin Fuksa se na olympijské hry v Tokiu momentálně připravuje v zahraničí. Po soustředěních v Bulharsku a Kolumbii teď dvojnásobný mistr světa trénuje ve Spojených státech. V kalifornských vodách Fuksa testuje novou loď, kterou má vůbec poprvé od jiného než portugalského výrobce.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Fuksa během soustředění v Kolumbii | Foto: Raúl Bahamon | Zdroj: Raúl Bahamon

„U lodí z Portugalska se mi začalo zdát, že je ten člověk začal vyrábět spíš na kvantitu než na kvalitu. Nebyly tak pintlich, jak bych si představoval. Když mi pak přišla loď na olympiádu z polské výroby, tak to byla naopak fakt krása,“ popisoval Fuksa Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kanoista Martin Fuksa se rozhodl pár měsíců před olympiádou pro změnu lodi. Více v příspěvku Lukáše Michalíka

Ve svém sportu patří dlouhodobě k absolutní špičce. Kromě dvou světových titulů má doma osm zlatých medailí z evropských šampionátů, a tak by se mohlo zdát, že k výrazným změnám svého vybavení vlastně nemá důvod. V přípravě na hry do Tokia se ale Fuksa soustředí na každý detail a změnu značky kanoe už navíc dlouho zvažoval.

„Začalo to už v roce 2018 na závodech v Číně, kde jsem neměl svou tradiční z Portugalska a musel jsem si půjčit právě loď od polského výrobce. A závod jsem vyhrál,“ popsal rodák z Nymburka první moment, kdy o změně značky lodi začal uvažovat.

Rozhodující impuls pak přišel loni, poté co organizátoři kvůli pandemii koronaviru o rok odložili olympijské hry.

„Snažím se v průběhu olympijského cyklu dělat celé čtyři roky všechno stejně. Po posunutí olympiády ale začal už jakoby nový cyklus, takže jsem to bral jako znamení loď změnit. Při testech mi navíc vyšlo, že na lodi polské výroby jedu rychleji,“ řekl český kanoista.

Podle padesátinásobného mistra republiky může být právě rychlejší loď klíčový faktor v důležitých závodech.

„Moje stará loď byla spíš taková kulatá, vana. Tahle nová nezabírá takovou plochu na vodě. Jezdí na ní skoro všichni sprinteři,“ vysvětlil Fuksa, který se s novou lodí pokusí v Tokiu vybojovat premiérovou olympijskou medaili.

Lukáš Michalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme