Martin Prokop po druhé etapě Rallye Dakar poskočil do druhé desítky. Polepšili si i Macík, Brabec a Kolomý

Český automobilový jezdec Martin Prokop obsadil v druhé etapě Rallye Dakar dvanácté místo. Po pondělních technických problémech se pilot fordu posunul v celkové klasifikaci z páté do druhé desítky a je osmnáctý.

San Juan de Marcona/Peru Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český automobilový jezdec Martin Prokop na startu 41. ročníku Rallye Dakar | Foto: Martin Prokop Official | Zdroj: ČTK/PR/Martin Prokop Official

Tomáš Kubiena opět patřil v peruánském písku mezi nejrychlejší čtyřkolkáře, ale pátý čas mu nestačil k udržení třetího místa a klesl na čtvrté. Martin Macík byl šestý v kategorii kamionů a celkově poskočil na osmé místo, v první desítce se umístil i Martin Kolomý. Nejlepší český motocyklista Jan Brabec zajel 24. čas a posunul se z konce třetí desítky na 22. místo.

Prokop vstoupil do dakarské rallye technickými problémy, Kubiena dojel v soutěži čtyřkolek třetí

Číst článek

V kategorii automobilů zvládl nejrychleji 342 kilometrů dlouhou rychlostní zkoušku Francouz Sébastien Loeb, novým lídrem je Giniel de Villiers z Jihoafrické republiky.

Loeb s peugeotem vybojoval na trase z Pisca do San Juan de Marcona jedenácté etapové prvenství v kariéře s náskokem pouhých osmi sekund na Španěla Naniho Romu. Prokop za slavným Francouzem zaostal bezmála o deset minut, na trati ho zdrželi hlavně soupeři, které po startu ze zadních pozic nemohl předjet.

„Tušil jsem, že auta přede mnou nám budou dělat problémy, obzvlášť jedna litevská posádka, se kterou mám blbé zkušenosti a která mě blokovala už pár let dozadu. Po 150 kilometrech jsme je dojeli a pak jsme se za nimi trápili. Tohle nás stálo nějaký čas,“ řekl Prokop na facebooku. „Ale oproti včerejšku super. Etapa byla hodně dlouhá, konečně jsme se pořádně svezli, cítili jsme se parádně, tempo jsme měli, auto jelo. Posunuli jsme se dopředu a dál bojujeme. Nic není ztracené, ale nejde to tak, jak jsme si představovali,“ dodal.

V celkovém pořadí má na vedoucího pilota toyoty De Villierse ztrátu přes 26 minut a předstihl druhého českého účastníka Tomáše Ouředníčka, který si mírně pohoršil na 28. místo.

Dvojnásobný dakarský vítěz Násir Attíja z Kataru se po pondělním triumfu propadl na osmé místo, potíže měl i rekordman v počtu vítězství na dakarské rallye Stéphane Peterhansel z Francie a vypadl z první desítky. Loeb je s dvouminutovou ztrátou pátý.

Première victoire d'étape sur le @DAKAR RALLY 2019 ! On vous avait promis qu'on attaquerait aujourd'hui 😉 Plus d'infos à venir. #Dakar #RedBull #Bardahl #StarTerre #BFGracing #CroisiEurope #FrayMedia #Sparco

16:02 – 08. 01. 2019

549 3679

Mezi motocyklisty udržel vedení Španěl Joan Barreda, na půldruhé minuty se k němu přiblížil po etapovém triumfu obhájce prvenství Matthias Walkner z Rakouska. Pilotům čtyřkolek podruhé vládl Nicolás Cavigliasso, Kubiena má na argentinského lídra už půlhodinovou ztrátu.

Český jezdec navíc bojuje s nachlazením. „Nemůžu dýchat nosem kvůli rýmě, cestou jsem s tím měl dost problémy. Etapa to byla pěkná, krásné duny, ale těžký fesh fesh,“ okomentoval druhou etapu slavného závodu.

Macík je průběžné sedmý

Macík byl v druhém soutěžním dnu českou jedničkou mezi kamiony. Za volantem liazu zvládl trasu o 19 minut a 19 sekund pomaleji než opět vítězný Rus Eduard Nikolajev v kamazu. Posunul se do první desítky průběžné klasifikace a má 20 sekund k dobru oproti devátému Kolomému s tatrou.

Dakar je závod, který má prověřit vytrvalost, kritizuje nový formát dakarské rallye navigátor Kalina

Číst článek

„Bylo to už dost rychlé, pak přišly duny. Honili jsme se se Šoltysem, to nás trochu zdrželo. Postupně jsme dost aut popředjížděli. Jeli jsme ale 200 kilometrů se zničeným tlumičem a 80 km před cílem odešel i druhý. S tím už umíme jezdit. Duny jsme museli sjíždět do levotočivé zatáčky, abych šetřil kolo,“ uvedl Macík a přiznal, že jeho posádka měla problém s projetím jednoho z kontrolních bodů. „Myslíme si, že jsme ho projeli, ale jsme trochu zmatení a nevíme, co si o tom myslet. Uvidíme, jak to dopadne,“ dodal.

Hned za Macíkem se drží Martin Kolomý, jenž se také posunul z druhé desítky průběžného pořadí. „Byla to pěkná etapa. Střídaly se duny s řečišti. Snažil jsem se jet hlavně na jistotu, protože je stále začátek. Trochu jsme ztratili na jednom bodu, který jsme hledali déle, jinak to bylo bez problému. Auto šlape, takže jsem s úvodem spokojený,“ řekl pilot týmu Buggyra.

Se ztrátou téměř hodinu a půl a až na konci druhé desítky dokončil etapu Aleš Loprais. Zdržel ho defekt a poté měl i technické problémy. „Chtěli jsme dnes něco získat, ale zase jsme ztratili. Dakar ale teprve začíná,“ konstatoval Loprais.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme