Radostí bych proskočil plexisklem, říká po triumfu Martin Šonka. Prohrál až souboj na pódiu

Vyhrál potřetí za sebou a dostal se do celkového vedení leteckého seriálu dvě závody před koncem. Martin Šonka vede Red Bull Air Race, naposledy dostal červenobílou trofej v Rakousku - ve Vídeňském Novém městě.

Wiener Neustadt Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Šonka s nezvyklou trofejí za vítězství v Rakousku | Foto: Andreas Langreiter / Red Bull Content Pool

„Pálí mě oči. Matt (Hall) říkal, že vyhrál bitvu na pódiu, protože jsem dostal šampusem přímý zásah do obličeje. Měl jsem co dělat, abych nezavrávoral a nespadl ze stupínku. Chtěl jsem udělat ten krok dolů, ale radši jsem počkal, než něco uvidím,“ usmíval se pro Radiožurnál Martin Šonka po vítězství v Rakousku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Šonka chtěl dřív být sportovním reportérem, své letadlo popsal následovně:

Kdy jste se dozvěděl, že jste vyhrál? Byl jste ještě v letadle?
Vyšlo to tak, že jsem pojížděl a počkal jsem si na čas, který řeknou Mattovi. Když jsem vypínal motor, dozvěděl jsem se to a v tom jsem viděl přibíhat kluky z týmu, to bylo nádherné. Moment, který jsem si opravdu užil.

V tu chvíli mlátíte hlavou do plexiskla nad vámi? Nebo jak oslavy vypadají?
Člověk by radostí proskočil plexi třeba do třetího patra, ale nemůže, protože je přivázaný. Kdybych se odvázal a vyskočil radostí, bylo by to tak vysoko, že by se mi stihl otevřít padák.

V Red Bull Air Race vedete průběžné pořadí. Trošku to připadá minulou sezonu, ale teď jste zkušenější.
Na tohle vůbec nechci myslet. Nechci pomyslet na to, že by se to zkazilo stejným způsobem. (V posledním závodě v Indianapolis Martin Šonka přišel o 4bodový náskok a vítězem série se stal Japonec Muroja, pozn. red).

Trofejí z rakouského závodu je zvláštní pružina.
Ještě musím zjistit, jestli to má nějaký význam, nebo to návrháře jen napadlo. Jsem duší plachtař, takže mi to připomíná spirálu, kterou opisuje větroň při plachtění v termickém proudu. Beru to jako čistě letecký námět, ale nevím, jestli to tak designér myslel.

Na tiskové konferenci jste říkal, že obvykle se na závody nedíváte zpětně, ale tenhle si pustíte. Jak to bude vypadat?
Tohle si opravdu užiju. Dám nohy na stůl a užiju si sledování toho závodu.

Příští závod Red Bull Air Race bude 7. října v Indianapolis a seriál vyvrcholí 18. listopadu v Texasu.

František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme