Monopol na sázky na Velkou pardubickou padl, dostihům to přinese čtvrt milionu

Na dostihy se v Česku sází déle než na fotbal nebo hokej, ale až do letošní Velké pardubické se na vrchol domácí sezony dalo vsadit jen na závodišti. Zastaralý systém se ale změnil, a to se projevilo i na nárůstu objemu sázek. Vytáhnout peníze z kapsy mohli poprvé navíc i fanoušci v zahraničí, odkud do českých dostihů přijde v přepočtu zhruba čtvrt milionu korun.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velká pardubická | Zdroj: ČTK

V západní Evropě sázky prakticky uživí celý dostihový sport, což je v České republice zatím myšlenkou z říše snů. Letos ale poprvé neměla na vklady na Velkou pardubickou monopol jediná společnost: přidaly se tři velké domácí sázkové kanceláře a také jedna významná z Francie.

Velká pardubická a závan světovosti

Číst článek

„Já si myslím, že to je jeden ze zásadních kroků. Je to jedna z cest, kdy jsme schopni zachránit dostihový sport, někam ho dostat a posouvat ho neustále k té evropské špičce. Ve finále právě příjmy ze sázek, a to povědomí o českém turfu jsou velmi důležitými faktory a mohly by vést i k tomu, že se třeba změní a poupraví legislativa. Část prosázených peněz by se tak mohla vracet zpátky na závodiště tak, jak je to obvyklé v cizině,“ povídá pro Radiožurnál Martin Korba, ředitel Dostihového spolku, který organizuje Velkou pardubickou.

Novela loterijního zákona letos poprvé umožnila internetové sázení na slavný překážkový dostih, ale z přibližně deseti milionů, které ve třech významných českých kancelářích lidé prosázeli, nepůjde do dostihů ani koruna. To však neplatí o francouzské společnosti PMU. Díky ní navíc Velkou pardubickou sledovali lidé ve čtyřiadvaceti zemích světa 

Splnění snu, září Kratochvíl. Vítězný žokej Velké pardubické čtyři překážky před cílem vítězství nevěřil

Číst článek

„Ten rozsah zemí je opravdu velký, a protože je státní sázková kancelář z Francie, vysílá se to do všech možných zemí v rámci kontinentu. Myslím si, že sázející tak poznají krásu dostihu Velké pardubické včetně toho, že už to není, tak jako v minulosti, extrémně nebezpečné jak pro koně, tak i pro žokeje a že se na to dá korektně sázet,“ doplňuje Martin Korba.

Mimo jiné ho těší, že tři procenta vsazených peněz v pobočkách francouzské sázkové kanceláři PMU, tedy zhruba 250 tisíc korun, se vrátí do českých dostihů. Není to sice nic převratného ve srovnání v přepočtu s dvaceti miliardami korun, které za rok dostane díky sázkám francouzský turf, ale i tak je to výrazný posun a motivace pro české chovatele, majitele a trenéry.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme