Mistrem světa v MotoGP je poprvé v historii Francouz. Quartararovi mohl k titulu i pád soupeře

Fabio Quartararo se jako první Francouz stal mistrem světa MotoGP. K jistotě titulu v královské kategorii mu dva závody před koncem sezony v nedělní Velké ceně Emilia-Romagna pomohl pád jediného konkurenta Francesca Bagnaii.

Misano (Itálie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fabio Quartararo.

Fabio Quartararo. | Foto: Jennifer Lorenzini | Zdroj: Reuters

V kategorii Moto3 si český reprezentant Filip Salač po třech nevydařených závodech dojel pro desáté místo. Navzdory startu ze čtrnácté příčky zvítězil domácí motocyklista Dennis Foggia a zdramatizoval boj o titul.

Vyšetření neodhalila další zranění, vzkazuje Salač. Český motocyklový závodník je po pádu v pořádku

Bagnaia pět kol před koncem v 15. zatáčce upadl z prvního místa, kterým by korunovaci dvaadvacetiletého Francouze ještě odložil. Quartararo nakonec obsadil čtvrté místo, pro vítězství si dojel Španěl Marc Márquez.

Po Bagnaiově pádu mohl Quartararo bez ohledu na vlastní výsledek slavit, po čtvrtém místě má nakonec dva závody před koncem na prvním místě nedostižný náskok 65 bodů.

V Misanu získal první titul v kariéře, při předchozích působeních v Moto2 a Moto3 bylo jeho nejlepším umístěním v konečném pořadí šampionátu desáté místo. Po přechodu do nejvyšší kategorie MotoGP byl pátý a osmý.

Nedělní závod byl také rozlučkou devítinásobného mistra světa Valentina Rossiho s italskými fanoušky. Dvaačtyřicetiletý závodník, který sedm titulů získal v MotoGP, po sezoně ukončí kariéru a dnes dojel na desáté příčce.

Salač desátý

Devatenáctiletý Salač tři poslední závody nedokončil a naposledy v Austinu nedojel kvůli těžkému pádu. V Misanu se však na trať vrátil ve formě, a i když se po startu z druhého místa postupně pořadím propadl, připsal si první body od srpnové Velké ceny Británie.

„Neměl jsem úplně špatný start, držel jsem se ze začátku na třetím až čtvrtém místě. Pak jsem měl kontakt s jinými jezdci, propadl jsem se a už se mi nedařilo dostat zpět na pozici,“ uvedl Salač v tiskové zprávě.

Salač dojel ve Velké ceně Štýrska jedenáctý, z vítězství se raduje lídr Moto3 Acosta

„Byl to těžký závod, měl jsem problémy s přilnavostí obou kol, ztrácel jsem hodně na brzdách. Zároveň jsem trochu ztrácel na akceleraci svou váhou, ale první desítka není špatný výsledek. Po těch závodech, které jsem nedokončil, jsem chtěl hlavně dojet,“ dodal.

Foggia, na kterého Salač ztratil 6,8 sekundy, zvítězil s náskokem tří desetin před Jaumem Masiou ze Španělska. Dvacetiletý italský jezdec si připsal páté vítězství v sezoně. Navíc prodloužil sérii umístění na stupních vítězů na šest závodů, během nichž byl třikrát první, dvakrát třetí a jednou druhý.

Foggia díky úspěšné sérii zdramatizoval boj o titul a dva závody před koncem mistrovství světa ztrácí na prvního Pedra Acostu 21 bodů. Španělský lídr v Misanu dojel díky zlepšení závěru na třetí příčce a na pódium se vrátil po pěti závodech.

Velká cena regionu Emilia-Romagna, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:
Moto3: 1. Foggia (It./Honda) 39:33,170, 22. Masiá -0,292, 3. Acosta (oba Šp./KTM) -4,686, 4. D. Binder (JAR/Honda) -4,797, 5. Nepa -4,853, 6. Antonelli (oba It./KTM) -5,052, ...10. Salač (ČR/KTM) -6,800.
Průběžné pořadí MS (po 16 z 18 závodů): 1. Acosta 234 b., 2. Foggia 213, 3. García (Šp./GASGAS) 168, 4. Masiá 155, 5. Fenati (It./Husqvarna) 147, 6. D. Binder 136, ...18. Salač 52.

Moto2: 1. Lowes (Brit./Kalex) 40:25,180, 2. A. Fernández (Šp./Kalex) -1,233, 3. Canet (Šp./Boscoscuro) -1,400, 4. Vietti (It./Kalex) -2,554, 5. Navarro (Šp./Boscoscuro) -4,243, 6. Manzi (It./Kalex) -5,198.
Průběžné pořadí MS (po 16 z 18 závodů): 1. Gardner (Austr./Kalex) 280, 2. R. Fernández (Šp./Kalex) 262, 3. Bezzecchi (It./Kalex) 206, 4. Lowes 165, 5. A. Fernández 151, 6. Canet 140.

MotoGP: 1. M. Márquez 41:52,830, 2. P. Espargaró (oba Šp./Honda) -4,859, 3. Bastianini (It./Ducati) -12,013, 4. Quartararo (Fr./Yamaha) -12,775, 5. Zarco (Fr./Ducati) -16,458, 6. Rins (Šp./Suzuki) -17,669.
Průběžné pořadí MS (po 16 z 18 závodů): 1. Quartararo 267, 2. Bagnaia (It./Ducati) 202, 3. Mir (Šp./Suzuki) 175, 4. Zarco 152, 5. Miller (Austr./Ducati) 149, 6. M. Márquez 142.