Motocyklista Abraham dojel v Brně na bodech. Kornfeil skončil dvacátý, Hanika byl dvaadvacátý

Karel Abraham skončil v kategorii MotoGP ve Velké ceně ČR třináctý. Jako jediný z trojice českých závodníků si připsal body do světového šampionátu. Jakub Kornfeil obsadil 20. místo ve třídě Moto3. Pro šesté vítězství v sezoně si dojel lídr seriálu Španěl Joan Mir. Závod kategorii Moto2, který byl kvůli dešti přerušen, letos poprvé vyhrál Švýcar Thomas Lüthi. Karel Hanika, jenž startoval poprvé v sezoně na divokou kartu, obsadil 22. místo.

Brno (Aktualizováno: 15:07 6. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Kornfeil (ilustrační fotografie)

Jakub Kornfeil (ilustrační fotografie) | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

Závod MotoGP suverénně ovládl obhájce titulu a lídr průběžného pořadí Španěl Marc Márquez, který si připsal třetí vítězství v sezoně a současně má na svém kontě stejný počet výher v Brně.

Márquez těžil na rychle osychající trati z rychlého přesednutí už po druhém kole na motocykl s hladkými pneumatikami. Také Abrahamův tým vsadil o kolo později na výměnu motocyklu. Český jezdec se dostal dokonce až na čtvrté místo, pneumatiky se mu ale v závěru opotřebovaly a propadl se na třináctou příčku.

20. místo pro Jakuba Kornfeila

Kornfeil nedokázal na domácí půdě navázat na loňské šesté místo. V úvodu závodu se propracoval na desátou pozici, postupně ale ztrácel a propadl se mimo bodované příčky. Čtyři kola před cílem byl čtyřiadvacátý, v závěru se ale posunul na dvacáté místo. V letošní sezoně zatím bodoval pouze v květnu ve francouzském Le Mans, kde skončil jedenáctý. V průběžné klasifikaci mu patří 26. místo.

„Odstartoval jsem dobře, ale problém byl v tom, že trať osychala. Déšť nepřicházel, stopa na trati vysychala a já jsem nemohl najít limit, hranici pádu,“ řekl Kornfeil ke střední části závodu, ve které za soupeři zaostával. Jeho výkon se zlepšil až v závěru. „Snažil jsem se držet za jezdci a ujet těm za mnou, ale nedařilo se,“ doplnil. Zároveň poukázal na slabší výkon svého motocyklu Peugeot, na který si stěžuje celou sezonu.

Vítězství věnoval Nietovi

Na obtížné podmínky poukázal i Mir. „Proto jsem nesmírně rád, že se mi podařilo závod dotáhnout k vítězství, které věnuji tragicky zesnulému bývalému slavnému jezdci a krajanovi Ángelu Nietovi,“ řekl v cíli. Mir od začátku jezdil ve vedoucí čtyřčlenné skupině a dlouho kontroloval situaci za zády svých soupeřů. Na první místo zaútočil až tři kola před cílem. V závěru ještě odrazil útok Fenatiho, jemuž v poslední zatáčce podklouzlo kolo. Smůlu měl vítěz kvalifikace Argentinec Gabriel Rodrigo, který v poslední zatáčce upadl a závod nedokončil.

Závod Moto2 zdramatizovala dešťová přeháňka. Kvůli ní byl v osmém kole „suchý závod“ po pádu Němce Sandro Cortese přerušen. Pořadí při restartu určilo po přezutí na mokré pneumatiky sedmé kolo, v němž projel cílem první při svém jubilejním 200. startu v MS Ital Mattio Pasini. Toho ale potkala smůla, když v pokračování závodu hned v prvním kole upadl a z boje odstoupil.

Do sprintu na šest kol vstoupil suverénně Lüthi, jenž se po bleskovém startu vyhoupl ze sedmého místa do čela a první pozici udržel až do cíle. „Už ranní zahřívací trénink, jehož poslední dvě kola se jela na mokré trati, mi dodal jistotu. Důležitý byl dobrý start, který byl klíčem k úspěchu,“ uvedl Lüthi.

Hanika sice nezasáhl do bojů o body, se svým vystoupením byl ale spokojený. Prakticky až v pátečním tréninku se totiž začal seznamovat s motocyklem a pneumatikami pro MS. „Oproti začátku byl rozdíl velký. V kvalifikaci o 2,2 vteřiny a v závodě jsem dojel za skupinkou, kousek od bodů. Bylo to ale samozřejmě tím, že závod byl krátký,“ řekl Hanika. „Jsem hlavně rád, že jsem nejezdil poslední. S klukama jsem závodil, udělal nějaké předjetí a bojoval s nimi,“ dodal spokojeně.

Velká cena České republiky, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně:
Moto3: 1. Mir (Šp./Honda) 44:41,314, 2. Fenati (It./Honda) -0,350, 3. Canet (Šp./Honda) -3,078, 4. Bendsneyder (Niz./KTM) -4,598, 5. Guevara (Šp./KTM) -4,882, 6. McPhee (Brit./Honda) -8,343, ...20. Kornfeil (ČR/Peugeot) -23,680.
Průběžné pořadí MS (po 10 z 18 závodů): 1. Mir 190, 2. Fenati 148, 3. Canet 126, 4. McPhee 93, 5. Martín (Šp./Honda) 89, 6. Ramírez (Šp./KTM) 88, ...26. Kornfeil 5.
Moto2: 1. Lüthi (Švýc./Kalex) 13:39,036, 2. Á. Márquez (Šp./Kalex) -4,991, 3. Oliveira (Portug./KTM) -6,983, 4. Marini (It./Kalex) -9,190, 5. Vierge (Šp./Tech3) -11,064, 6. Corsi (It./Speed) -15,779, ...22. Hanika (ČR/Kalex) -28,167.
Průběžné pořadí MS (po 10 z 18 závodů): 1. Morbidelli (It./Kalex) 182, 2. Lüthi 165, 3. Á. Márquez 133, 3. Oliveira 133, 5. Bagnaia 87, 6. Pasini (oba It./Kalex) 73.
MotoGP: 1. M. Márquez 44:15,974, 2. Pedrosa (oba Šp./Honda) -12,438, 3. M. Viňales (Šp./Yamaha) -18,135, 4. Rossi (It./Yamaha) -20,466, 5. Crutchlow (Brit./Honda) -20,892, 6. Dovizioso (It./Ducati) -23,259, ...13. Abraham (ČR/Ducati) -34,697.
Průběžné pořadí MS (po 10 z 18 závodů): 1. M. Márquez 154, 2. M. Viňales 140, 3. Dovizioso 133, 4. Rossi 132, 5. Pedrosa 123, 6. Zarco (Fr./Yamaha) 88, ...17. Abraham 23.