‚Je prima skončit s nároďákem na špičce.‘ Kapitán Pumprla ukončil reprezentační kariéru

Kapitán českých basketbalistů Pavel Pumprla ukončil po mistrovství světa v Číně reprezentační kariéru. Třiatřicetileté křídlo své rozhodnutí oznámilo po porážce v duelu o 5. místo s favorizovaným Srbskem 81:90. Češi na turnaji vyrovnali šestým místem historický počin z roku 1970 ještě z dob Československa.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Pumprla.

Pavel Pumprla. | Foto: Václav Mudra | Zdroj: ČBF

„Symbolické šesté místo na mistrovství světa, já hraju s číslem šest většinu kariéry, takže to tomu udělalo takovou pěknou tečku. Věřím, že bude ještě spousta historických zápasů, kdy by bylo příjemnější končit, ale z mého pohledu je taková věc krásný vrchol reprezentační kariéry,“ řekl Pumprla novinářům.

Basketbalisté skončili na mistrovství světa šestí, v posledním zápase nestačili na Srbsko

Číst článek

„Je to akorát deset let, co jsem v nároďáku začínal a za těch deset let jsme se posunuli fakt úplně na Mount Everest oproti tomu, kde jsme byli, když jsem já přišel. Je prima skončit s nároďákem na takové špičce,“ doplnil.

Jako první o jeho rozhodnutí informoval na pozápasové tiskové konferenci se slzami v očích trenér Ronen Ginzburg.

„Trošku jsem myslel, že budu brečet a překvapivě to spíš padlo na trenéra Ginzburga, když musel na tiskovce za mě říct, že končím. Ještě se držím, což samozřejmě ještě přijde, jsem citlivý kluk, to všichni ví,“ držel v sobě emoce Pumprla.

„Pocity jsou ale prima, protože mám možnost skončit po takovém turnaji. Ale míchá se mi hlavou, že mě mrzí, že se nepodařilo tak, aby tu s námi ještě mohli být třeba ještě Jirka Welsch, Petr Benda a Luboš Bartoň, kteří toho s nároďákem prožili taky hrozně moc a takový úspěch si zasloužili. Ale dík jim patří za to, že nám pomohli vyšlapat cestičku tady k tomu,“ ocenil jeden z lídrů Nymburka bývalé spoluhráče z národního týmu.

Satoranský: Jsem pyšný na to, co jsme předvedli. Tenhle turnaj si budeme pamatovat do konce života

Číst článek

O rozhodnutí skončit přemýšlel už před šampionátem a úspěšné tažení bylo příjemnou tečkou. „Samozřejmě bych nechtěl skončit s nějakou obrovskou pachutí a zklamáním, to by mi moje srdce bojovníka úplně nedovolilo, že bych chtěl skončit fakt ještě něčím příjemným. Domácí Eurobasket je svým způsobem lákavý, je to zase něco nového, ale bude to zase o dva roky déle,“ řekl.

Velkou roli hrála hlavně rodina. „Za poslední tři týdny tady, ať už to dobré nebo to špatné, tak si vzalo daň být od rodiny. Jediné štěstí, že to dokázaly vyvažovat ty naše úspěchy. I z toho pohledu jsem rád, že ta léta konečně budu moci strávit s těmi, které tak moc miluju, když to řeknu takhle pěkně,“ dodal Pumprla.

Konec i pro Djordjeviče

Na lavičce národního týmu skončí také trenér srbských basketbalistů Saša Djordjevič. Dvaapadesátiletý kouč své rozhodnutí oznámil po sobotním vítězství 90:81 nad českou reprezentací v Pekingu, které pro jedny z favoritů turnaje znamenalo konečné páté místo.

Obrovské zkušenosti i vzrůst. Basketbalisty čeká boj o páté místo proti favorizovaným Srbům

Číst článek

„Už jsem to řekl hráčům, myslím, že je čas odejít. Tak to je. Chci rezignovat. Odcházím ve chvíli, kdy se nám bohužel nepodařilo naplnit náš cíl,“ řekl Djordjevič novinářům v Pekingu.

Srbsko patřilo coby obhájce stříbra mezi horké favority, papírové předpoklady se ale hráči naplnili a neuspěli ani v boji o přímý postup na olympijské hry.

Pod vedením Djordjeviče získali Srbové stříbrné medaile na všech třech předchozích velkých mezinárodních turnajích včetně olympijských her v Riu de Janeiro.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme