Mistrovství bez Googlu a sociálních sítí? Čeští basketbalisté vyzvali Číňany, ať necenzurují internet

Čeští basketbalisté už vědí, kde budou během mistrovství světa v Číně bydlet, a realizační tým řeší první obtíže. Během inspekční cesty česká výprava s organizátory řešila na místě hlavně internet.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S se signálem v čínských halách není problém, ale zdaleka se nenačtou všechny stránky (ilustrační foto) | Foto: Yoshio Kato/AFLO | Zdroj: Reuters

„Internet bylo téma číslo 1, alespoň pro nás. Ve všech halách a hotelích sice internet je, ale jsou blokované některé služby. Google, WhatsApp, Facebook, Instagram,“ přiznává Radiožurnálu Sport manažer české basketbalové reprezentace Michal Šob, který byl na inspekční cestě před basketbalovým šampionátem v Číně.

Velké léto pro český basketbal, těší se Satoranský na mistrovství světa. Dřív ale ukáže dceru rodině

Číst článek

„My v Čechách a Evropě to bereme jako standard, že všechno funguje. V Číně to tak bohužel není, tyto služby jsou uměle blokovány,“ vysvětluje.

A proto Česká basketbalová federace vznesla hned na prvním mítinku prostřednictvím Michala Šoba na organizátory světového šampionátu požadavek na odstranění blokování. Teď čeká, jakou odpověď od nich dostane.

„Uvedli jsme jim několik důvodů, proč je to pro nás důležité. Tušíme, že organizace bude na vysoké úrovni, ale bojíme se, aby blokování služeb nezanechal nad šampionátem pachuť. Na to oni slyší. Konkrétní odpověď jsme nedostali, je to o zmáčknutí jednoho tlačítka, ale musí rozhodnout vyšší politické kruhy,“ vysvětluje manažer Šob.

Během třídenní inspekční cesty byl v Šanghaji, Dunguangu a Šen-čenu - tedy čínských městech, kde se mohou Češi během turnaje představit.

Čínská aplikace nebere evropské karty

Sám Michal Šob už ve spolupráci s kolegy pracuje také na případném vlastním technologickém řešení problému s internetem v nejlidnatější zemi světa. Ke komunikaci, telefonování a placení tam totiž používají aplikaci WeChat.

„Kdo v Číně nemá WeChat, nemůže ani na ulici. Všechno přes ní funguje, je to sice fajn, ale Evropan si to nemůže přednabít, protože neakceptuje jiné než čínské platební karty, to je další limit,“ vysvětluje Michal Šob.

Na vyřešení obtíží má nejen manažer Michal Šob stále ještě času dost. Do startu mistrovství světa v Číně, kde se čeští basketbalisté představí mezi elitou poprvé v samostatné historii, zbývá přes sto dní.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme