Američané s vypětím sil odvrátili proti Turkům senzační porážku. Němci na šampionátu končí

Na basketbalovém mistrovství světa se schylovalo k senzaci na úkor výběru USA, ale obhájci titulu nakonec v infarktové koncovce porazili Turecko 93:92 po prodloužení. Vítězství a postup do osmifinále zařídil USA dvěma proměněnými trestnými hody dvě sekundy před koncem Khris Middleton. Turci budou hrát o postup s českým výběrem. Účast mezi nejlepšími 16 týmy si zajistily také Austrálie, Litva, Brazílie, Francie a Dominikánská republika.

Šanghaj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva: Miles Turner a Ersan Ilyasova

Zleva: Miles Turner a Ersan Ilyasova | Zdroj: Reuters

Američané v repríze finále MS z roku 2010 nedokázali jít proti dobře bránícímu soupeři do trháku, byť neustále vedli. Turci ale pod taktovkou hvězdy Milwaukee v NBA Ersana Ilyasovy v závěru opakovaně vyrovnali a 12 sekund před koncem se poprvé ujali vedení (81:79). Poslední americký útok skončil faulem na Jaysona Tatuma při tříbodové střele v závěrečné sekundě a křídelní hráč Bostonu mohl ze šestek skóre otočit. Proměnil ale jen dvě.

V prodloužení Turci ztratili pětibodový náskok, ale vedení si vzali zpět a mohli rozhodnout. Jenže Dogus Balbay a po něm i Cedi Osman na čáře trestného hodu situaci devět sekund před koncem neustáli. Američané se po doskoku dostali k brejku a faulovaný Middleton s vypjatým okamžikem naložil lépe než soupeři. S 15 body se stal nejlepším střelcem USA, Ilyasova vedl statistiku zápasu s 23 body.

MS muži (PLATNÉ K 3. 9. 2019)
Tým Z V P Skóre B
1. USA 2 2 0 181:159 4
2. Turecko 2 1 1 178:160 3
3. Česko 2 1 1 156:164 3
4. Japonsko 2 0 2 143:175 2

Dominikánci, kterým scházejí dvě hvězdy z NBA Karl-Anthony Towns a Al Horford, těsným vítězstvím 70:68 nečekaně připravili o šanci na postup ze skupiny G Němce. V úplném závěru ještě mohl strhnout vítězství na německou stranu Danil Barthel, ale z trojky neuspěl. Osud favorizovaného evropského týmu pak zpečetila Francie očekávaným vítězstvím 103:64 nad Jordánskem.

1. Francie 2 2 0 181:138 4
2. Domin. republika 2 2 0 150:144 4
3. Německo 2 0 2 142:148 2
4. Jordánsko 2 0 2 140:183 2

Ve skupině H si zajistily postup po druhých výhrách Litva a Austrálie. Australané porazili Senegal 81:68 a křídelní hráč Utahu Joe Ingles útočil na triple double. Se 17 body a 10 doskoky mu k němu chyběla jediná asistence. Semifinalisté posledního MS Litevci ukončili naděje Kanady. Ani jednou se severoamerickým soupeřem neprohrávali, měli výraznou převahu na doskoku (46:27) a zvítězili 92:69.

1. Litva 2 2 0 193:116 4
2. Austrálie 2 2 0 189:160 4
3. Kanada 2 0 2 161:200 2
4. Senegal 2 0 2 115:182 2

Brazilci porazili Řecko s nejužitečnějším hráčem NBA Jannisem Adetokunbem 79:78. Jihoamerické vicemistry nezlomila ani sedmnáctibodová ztráta ze závěru druhé čtvrtiny. Šestatřicetiletý pivot Anderson Varejao zaznamenal 22 bodů a 9 doskoků i důležitý koš za stavu 76:76. Smutným hrdinou Řeků byl Kostas Slukas. Spoluhráč Jana Veselého z Fenerbahce Istanbul dvě sekundy před koncem proměnil jen dva ze tří trestných hodů.

1. Brazílie 2 2 0 181:172 4
2. Řecko 2 1 1 163:139 3
3. Nový Zéland 2 1 1 187:185 3
4. Černá Hora 2 0 2 143:178 2