Na OH 2020 v Tokiu se bude hrát i basketbal 3x3. Češky jsou v něm světovými šampionkami

České šance na medaile z her v Tokiu se zvýšily. Mezinárodní olympijský výbor totiž na seznam sportů zařadil basketbal 3x3. A Češky jsou v něm mistryněmi světa. V Japonsku se premiérově představí i freestyle na bikrosovém kole, plavecká smíšená polohová štafeta na 4x100 metrů či smíšené štafety v triatlonu a běhu na 4x400 metrů.

Lausanne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mistryně světa v basketbale 3x3 z roku 2016. Michaela Uhrová, Tereza Vorlová, Sára Krumpholcová | Foto: ČBF

Mezi novými soutěžemi jsou také smíšená soutěž družstev v judu a lukostřelbě. Současně byl navýšen počet soutěží boxerek na úkor mužských a podobně se stalo i v kanoistice.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) pátečním rozhodnutím potvrdil, že nadále upravuje hry zejména s ohledem na mládež. Už loni totiž program japonských her rozšířil o skateboarding, surfing, sportovní lezení, karate a baseball se softbalem.

"Nové soutěže, které jsme dnes schválili, spolu s novými sporty, které jsme přidali loni, jsou důkazem změny v olympijském programu," uvedl na webu MOV předseda hnutí Thomas Bach. "Hry v Tokiu budou víc městské, pro mladé a bude na nich více žen."

Rozšíření by mohlo zvýšit medailové naděje české reprezentace, protože tým ve složení Michaela Uhrová, Tereza Vorlová, Kateřina Novotná a Sára Krumpholcová loni triumfoval na světovém šampionátu v basketbalu 3x3 v Číně, zatímco Adam Ondra je jednou z největších hvězd sportovního lezení.

"Já mám ohromnou radost. Já už tím žiju od té doby, kdy vím datum a čas, kdy se to mělo zveřejnit a sledovala jsem to i live na Youtube," popisuje pro Radiožurnál trenérka a hráčka mistryň světa Michaela Uhrová

"Jsem z toho strašně nadšená, protože já s basketbalem 3x3 žiju úplně od začátku. Jsem ráda, že se to posunulo až na tuhle profesionální úroveň, až takhle na olympiádu," dodala Uhrová pro Radiožurnál.

Už v srpnu roku 2016 byly do seznamu oylmpijských sportů například zařazeny sportovní lezení, skateboarding a vrací se baseball a softball.

Celkem byl navýšen počet disciplín pro olympiádu v Tokiu o patnáct, počet sportovců ale oproti loňským hrám v Riu klesne o 285. O nejvíc účastníků přišla atletika (105), vzpírání (64) a zápas (56), nejvíc naopak získal basketbal (64).

ČTK, bor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme