Na trénink jí přispívá australská vláda. Plavkyni Závadovou tam čeká kvalifikace Her Commonwealthu

Na jaře si zkusila trénovat na Gold Coast a utvrdilo ji to: „Ano, do Austrálie chci zpátky.“ Plavkyně Barbora Závadová se teď znovu vrátila na jižní polokouli, ale tentokrát se tam chce připravovat 10 měsíců. Místo krátkodobých zahraničních soustředění, která jsou běžná napříč všemi sporty, volí dlouhodobou přípravu daleko od Česka s cílem udělat výsledek na olympijských hrách v Tokiu 2020.

Sunshine Coast/Austrálie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barbora Závadová v Austrálii

Barbora Závadová v Austrálii | Zdroj: http://www.barborazavadova.com

30. července, nedělní dopoledne. Každou sekundou se mohla rozbrečet. Zpoza masky profesionála, kterou v mixzóně před světem nasadila, občas probleskly potoky slz, které v soukromí za rohem v šatně asi vytryskly.

Pokazila to.

Hodně.

Navzdory tomu, že v doplňkových disciplínách se jí v předchozích dnech dařilo, na své hlavní trati 400 metrů polohově na mistrovství světa v Budapešti propadla. Čas 4:46,75 sekundy stačil na konečné 18. místo, což bylo pro pátou ženu z posledního světového šampionátu málo.

Pro Barboru Závadovou to byl důležitý závod i proto, že výsledek jí měl pomoci k lepší pozici při vyjednávání dalšího tréninku v Austrálii. „Ale s takovým časem můžou mít v každém klubu několik holek,“ pomyslela si. Australský sen se v maďarském bazénu rozpouštěl.

Naštěstí pro rodačku z Ostravy tohle nebylo to jediné, co na ní Australany zajímalo. Byla v kontaktu s více trenéry, znali ji delší dobu a jeden nezdar je neodlákal. Přišlo jí hned několik nabídek, mezi kterými se měla rychle rozhodnout a vybrala tu z klubu při University of the Sunshine Coast.

„Jsem v týmu sponzorovaném australskou vládou. I proto na mě trenér tlačil, abych se rychle rozhodla. V týmu je 12 míst, to je strop. Z toho si pokaždé vyhradí několik míst na Evropany. Je to zvláštní, mají to tak v každém klubu, a to proto, že prý jsou Evropané soutěživější a trochu rozproudí tu skupinu. Prý máme větší drajv,“ luskne Závadová prsty.

Trénink ji bude stát 55 australských dolarů týdně, tedy asi necelých tisíc korun. „To je směšně málo v porovnání s tím, co tam všechno ostatní stojí,“ vybaví si svůj finanční plán, který jí pomůže naplnit Vysokoškolské sportovní centrum a možná i dotace z rodného Moravskoslezského kraje.

'Všechno si zapisuj'

Na prosincový evropský šampionát v krátkém bazénu v Dánsku nepojede. Je jí to líto, ale jejím cílem je úspěch na olympiádě a ten má přednost. „Navíc o závodění v krátkém bazénu nepřijdu, protože oni tam v té době budou mít mistrovství Austrálie.“

V lednu ji pak čekají další závody na různých místech a to celé by měla na konci února zakončit kvalifikace na Hry Commonwealthu, které se smí zúčastnit, ale pochopitelně nepostoupí.

Barbora Závadová v Austrálii | Zdroj: http://www.barborazavadova.com

I tak se ale dostane k informacím, které tamní plavání nerado pouští do světa. „Budu takový špión. Ať se tu se mnou loučil trenér na suchou přípravu, odborník přes výživu nebo šéf sportovního centra, všichni říkali: 'Oči otevřené a všechno si zapisuj!' Vždyť já mám spoustu otazníků! Tréninková skupina bude různorodá, prsařka, znakařka, k tomu nějaký sprinter… Jak oni to tam dávají dohromady? Trénují společně? Sice posílají informace do světa, ale já to tam zažiju,“ těší se. 

Barbora Závadová bude v Austrálii sama. Kvůli četným tréninkům jí kouč doporučil, aby se nevracela do Česka ani na Vánoce. „Kdybych přiletěla, tak by to na mě padlo a těžko bych se pak vracela,“ směje se, ale zároveň netuší, jak jí bude po několika měsících v cizině – zvláště když ji při jarní cestě doprovázel Jan Šefl, ale teď odletěla sama. Zatím má jednosměrnou letenku.

„Největší krizi čekám kolem těch Vánoc, kdy si asi budu stýskat. Jak zvládnu Vánoce, tak zvládnu všechno.“ Z Austrálie se chce vrátit na konci června, krátce nato bude mistrovství republiky v dlouhém bazénu.

Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme