Navrátil se odlišuje technikou, říká bývalá skokanka do vody. Rozhodčí hodnotí hlavně na dopad

Po čtrnácti letech může Česká republika získat medaili z plaveckého mistrovství světa. Po poledni o ni začne bojovat extrémní skokan Michal Navrátil, který je zatím po polovině soutěže druhý. Stejně jako v úvodních kolech se chystá ohromit diváky i rozhodčí skokem ze stojky na rukou.

Tento článek je více než rok starý.

Video Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Navrátil při tréninkovém skoku.

Michal Navrátil při tréninkovém skoku. | Foto: ČSPS - Martin Sidorjak

„Stoj na zad, dvě a půl salta skrčeně. Pak ještě obtížný skok, trojité salto napřed s dvou a půl vrutem,“ jmenuje v rozhovoru pro Radiožurnál Michal Navrátil, jaké skoky si připravil pro svá poslední vystoupení. Jakoby bylo snadné udělat na hraně obrovské věže stojku. I když pro něj asi je, i proto je v celkovém pořadí zatím druhý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michala Navrátila čeká v Budapešti finále v extrémních skocích do vody

Podle bývalé skokanky Hany Novotné je u Navrátila znát především dobře zvládnutá technika. „Někteří skokani přišli ze show a dokážou skočit těžší skoky. Ve vzduchu ale nevypadají tak hezky, kdežto Michal ano,“ říká žena, která je členkou technické komise high divingu v Budapešti. Už od chvíle, kdy se Navrátil začne stavět na ruce, začnou rozhodčí kriticky sledovat každý jeho pohyb.

Nakonec jde ale stejně o to, jak skončí samotný dopad do vody. „Když je kolmý, čistý a necáká, tak má závodník daleko větší šanci dostat víc bodů, než když udělá ve vzduchu těžší prvek, ale nepovede se mu dopad,“ vysvětluje Novotná. Prozradila také, jak skokani docílí toho, aby se ve vodě dopad téměř neprojevil.

„U dopadu po hlavě musí mít propnuté ruce v ose uší a zpevněné tělo. U dopadů po nohou platí totéž, akorát ruce musí být u těla,“ dodává. Druhá polovina soutěže v extrémních skocích začne v neděli v pravé poledne.

Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme