‚Neběhej!‘ V Praze se konalo první republikové mistrovství ve walking fotbale

Když fotbalista šetří krok a celé utkání na hřišti odchodí, tak se pochvaly od trenéra ani od diváků nejspíš nedočká. Existuje ale druh fotbalu, při kterém je chůze nutná, a běh dokonce zakázaný. Takzvaný walking fotbal neboli fotbal v chůzi je určený primárně pro hráče nad 60 let a v Česku má za sebou už první republikové mistrovství.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mistrovství ČR ve walking fotbale. | Foto: Václav Rokyta | Zdroj: Český rozhlas

Při utkání klasického velkého fotbalu diváci z úst hráčů a trenérů často slyší slova jako „přihraj“ nebo „vystřel“, při prvním mistrovství republiky ve walking fotbale se ale pražským Strahovem neslo nejčastěji slovo „neběhej“.

Přehrát

00:00 / 00:00

‚Neběhej!‘ V Praze se konalo první republikové mistrovství ve walking fotbalu

„Je to strašné, protože pokud jste celý život hráli velký fotbal, tak když vidíte otevřenou ulici, tak to tam strčíte. Jenže v momentě, kdy míč opustí nohu, víte, že je to blbě. Stačí, když je míč třicet centimetrů před nohou a už se to nedá dohonit,“ popisuje hráč teplického týmu Václav Nikodým.

Při walking fotbalu - tedy chodícím fotbalu, totiž - jak ostatně název napovídá - hráči nesmí běhat. Problém rozlišit, co je ještě chůze a co už běh, měli kromě hráčů často i rozhodčí.

„Všichni to pískáme poprvé a není úplně jasné, co považovat za běh a co ne, který kontakt je povolený a který ne. Musíme se to taky naučit. Je třeba to držet v určitých mantinelech, jak nám řekli organizátoři. Omluva vždycky pomůže nejvíc,“ říká jeden z rozhodčích Václav Mitáš.

Inspirace pro fotbalovou reprezentaci? Český tým stolního fotbalu ovládl turnaj Světové série

Číst článek

I přes občasné porušování pravidla zakazujícího běh se ale účastníci mistrovství ve walking fotbale shodují, že tento sport je pro ně především zábava. Potvrzuje to i bývalý fotbalový reprezentant a velký propagátor walking fotbalu Jan Fiala.

„Co jsem slyšel, tak hodně mužstev pořádá tyhle turnaje a hodně se to ujalo. Mluvil jsem s hráči ze Slovinska a řekli mi, že tam to bohužel není tak rozvinuté jako u nás. Strašně mě to mrzí, protože setkávání bývalých hráčů a spoluhráčů má určitý smysl a jim to chybí,“ říká Jan Fiala.

Společně s Janem Fialou patřil k průkopníkům walking fotbalu pro hráče nad 60 let i bývalý reprezentační fotbalista a trenér Josef Pešice, který loni v prosinci zemřel. Právě na jeho počest se prvním mistrovství republiky ve walking fotbalu uskutečnilo.

Václav Rokyta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme