Nejlepší badmintonisté hrají v Dubaji o milion dolarů, asijskou nadvládu narušuje jediný Evropan

Badmintonisté uzavírají v těchto dnech letošní sezónu na finálovém turnaji Super Series ve Spojených arabských emirátech. O poslední trofej sezony bojují nejlepší hráči světového žebříčku teprve podesáté v historii.

Dubaj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonci Takeši Kamura a Keido Sonoda ve čtyřhře | Zdroj: http://bwfworldsuperseries.com

„Finále je každý rok velmi vyrovnané. Osm nejlepších hráčů a párů se schází tady v Dubaji. Hraje se ve skupinách o trofej, kterou všichni chtějí získat,“ vypráví v oficiální televizi Mezinárodní badmintonové federace její generální sekretář Thomas Lund.

'Ať neopakuje moje chyby.' Petr Koukal pomáhá svému nástupci, ale kariéru trenéra neplánuje

Číst článek

Na finálovém turnaji Super Series se začíná zápasy ve skupinách podobně jako třeba na tenisovém Turnaji mistrů. Poslední turnaje sezony obou raketových sportů tak dávají hráčům možnost napravit případné zaváhání.

Z pohledu Evropana je ale už samotná cesta na závěrečný badmintonový turnaj prakticky nedostupná. Badminton je sportem, kde vládnou hráči z Asie. Za deset ročníků si na finálových turnajích Super Series ve dvouhře zahrálo jen 7 Evropanů.

„Ten turnaj je natolik uzavřený, že když se podíváme na obsazení hráčů, tak je tam jen jeden Evropan, zbytek je z Asie,“ zmiňuje pro Radiožurnál český reprezentant Adam Mendrek, že asijskou dominanci letos narušuje pouze obhájce titulu Dán Axelsen, první evropský mistr světa za posledních dvacet let. Ten se ale do semifinále závěrečného turnaje nedostal a může přijít o post světové jedničky.

„Řekl bych, že turnaj má vlastní prestiž. Mistrovství světa je větší akcí, protože je tam víc hráčů a je otevřenější,“ přemýšlí aktuálně 107. hráč světového žebříčku a nejvýše postavený Čech.

Závěrečný turnaj sezóny počtvrté v řadě hostí Dubaj. „Je to tam obrovská show. Na blízkém východě má badminton velkou popularitu, zvláště v Dubaji se velmi rychle rozmáhá. Slyšel jsem, že tam je pokaždé vyprodaná aréna,“ říká Medrek.

Tenisový turnaj mistrů v posledních letech zakotvil v Londýně a letos se v singlu a deblu hrálo dohromady o 8 milionů dolarů. Badmintonisté si v Dubaji rozdělí pouze milion dolarů a navíc tahle částka pokrývá odměny nejen pro muže ale i pro ženy. Ale prize money hlavně s příchodem asijských firem stoupají.  

Tomáš Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme