Boj se zmírněním ekonomických dopadů pokračuje. Platy snížila NHL, NBA i fotbalová Barcelona

Vedení kanadskoamerických soutěží NHL a NBA sníží v rámci úsporných opatření kvůli koronavirové pandemii platy svých zaměstnanců až o čtvrtinu. Ke škrtům ve mzdách se uchýlil také fotbalový velkoklub FC Barcelona, který tak naváže na Atlético Madrid, jehož hráči se jako první tým ze španělské ligy ve čtvrtek vzdali platů.

New York, Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdná Capitol One Arena, kde své zápasy hrají hokejisté Washingtonu Capitals, působícího v NHL | Zdroj: Reuters

Škrty v amerických soutěžích

Už dříve vedení NHL oznámilo, že s platností od 1. dubna přistoupí ke zkrácení mezd zaměstnanců v administrativě elitní severoamerické hokejové ligy o 25 procent. Podle informací agentury Bloomberg by se škrty měly dotknout pracovníků s příjmem přesahujícím 75.000 dolarů ročně.

Sezonu přerušili i hokejisté v NHL. O osudu play-off se rozhodne později

Číst článek

Hráčů a zaměstnanců klubů se škrty plánované vedením soutěže netýkají. Jednotlivé týmy už ale zavádějí vlastní úsporná opatření. Vedení Montrealu oznámilo, že k 30. březnu dočasně propustí 60 procent zaměstnanců. Zároveň ale vytvoří fond, z něhož se jim bude dál hradit pojištění a zhruba 80 procent platu po dobu osmi týdnů.

K snížení platů svých zaměstnanců sáhla také basketbalová NBA. Základní mzdy zkrátila o 20 procent zhruba stovce pracovníků s nejvyššími příjmy v době, kdy je liga přerušena kvůli pandemii koronaviru.

Podle ESPN opatření v NBA vstoupila v platnost okamžitě. Vedení NHL snížilo platy o čtvrtinu s účinností od 1. dubna.

Zámořská basketbalová liga byla přerušena 11. března po pozitivním testu Rudyho Goberta z Utahu na koronavirus. Základní část měla skončit 15. dubna.

Od dubna může NBA přejít také na snížení mezd hráčů. Podle klauzule v kolektivní smlouvě by šlo o zhruba 1,1 procenta za každý zápas neodehraný kvůli vyšší moci, což je případ i současné pandemie.

Snížení mezd i v Barceloně

Vedení fotbalistů Barcelony sníží hráčům a realizačnímu týmu platy, aby tím zmírnilo ekonomické dopady přerušení nejvyšší španělské ligy kvůli šíření nového typu koronaviru. Katalánský celek o tom informoval na webu. Podle deníku Marca hráči první návrh klubu na podobu škrtů neschválili.

Jako první se části platu vzdali hráči Atlética Madrid po dohodě s klubovým vedením. Přesná výše ale není známa. K podobnému kroku se chystá i Valladolid. Hráči a trenéři však podle médií přistoupí na snížení mzdy jedině v případě, že sezona předčasně skončí.

Španělské fotbalové soutěže byly kvůli pandemii koronaviru přerušeny na neurčito. Země vyhlásila 14. března patnáctidenní nouzový stav, mimořádná opatření potrvají ve Španělsku minimálně do 12. dubna. Po Itálii jde o druhou nejhůře zasaženou zemi v Evropě. Onemocněním COVID-19 se ve Španělsku nakazilo téměř 58 tisíc lidí a dosud si vyžádalo 4365 obětí.

ČTK, wei Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme