Kontaktní čočky nebo operace. I vrcholoví sportovci musí řešit problémy se špatným zrakem

Pro někoho může být zlomem v kariéře vysněný přestup, pro jiného získaný titul, důležitý gól nebo chycená střela. Ale zřejmě vysoko nad tím jsou rozhodnutí, která se týkají zdraví sportovců. Své o tom vědí i profesionálové s očními vadami.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexander Zverev | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Dvaadvacetiletý německý tenista Alexander Zverev byl dříve často považovaný za budoucí světovou jedničku. Zaujal loňským triumfem na Turnaji mistrů v Londýně, ale před pár dny také tím, když na stejném místě po vyřazení v semifinále mluvil o plánované operaci. Trpí totiž astigmatismem a přiznal, že se speciálními čočkami, kterými potíže kompenzoval, měl v sezoně spoustu problémů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dlouhá léta soupeří na vrcholové úrovni se zdravými sportovci, přestože mají svým způsobem výrazný hendikep. Více v příspěvku Jaroslava Plašila

I v Česku jsou známé příklady sportovců, kterým kontaktní čočky při kompenzaci očních vad nevyhovovaly. Před čtyřmi lety o tom mluvil ve vysílání Radiožurnálu alpský lyžař Kryštof Krýzl.

„Prostě jsem řekl, že s čočkami jezdit nechci. Tak jsem jezdil bez nich, ale bylo to už na hraně nějakého omezení v závodění,“ uvedl.

Další příklad se objevil letos na podzim - volejbalový reprezentant Oliver Sedláček, který nosil kontaktní čočky, protože viděl hůř na dálku.

‚Vidím první tři hráče, to mi bohatě stačí.‘ Sedláčkovi problémy se zrakem na šampionátu nevadí

Číst článek

„Měl jsem problémy s čočkami, co se týče zánětu spojivek a zánětu rohovky. Podle doktora to dospělo do stadia, že kdybych měl další zánět, tak můžu klidně oslepnout. Takže jsem čočky přestal nosit a mám před sebou laserovou operaci,“ vylíčil reprezentační blokař.

Náhradní čočky

Možná si ještě vzpomínáte na obránce bratislavského Slovanu Jozefa Bukovinského, který zářil ve federální lize hlavně v 70. letech. Byl totiž jedním z mála hokejistů, který nosil i při zápasech brýle. Zatímco každý takový sportovec byl pro fanoušky v každé éře nápadný, hráče, který nosí kontaktní čočky, od těch ostatních nerozeznáte. Tedy až do chvíle, než se s nimi něco nepřihodí.

To pak často vídáme sportovce, kteří lezou po kolenou a snaží se vypadlou čočku najít a pak i nasadit, což není jen tak. Hlavně zezačátku.

„Když jsem si měl čočky nandat sám, tak jsem první den vstával o hodinu a půl dřív než normálně. Mám je prakticky v každé tašce, protože člověk nikdy neví. I masér nebo doktor mají v zásobě náhradní, kdyby mi náhodou vypadla,“ popisoval před evropským šampionátem v roce 2008 své tehdy nové zkušenosti fotbalový brankář Petr Čech. O své oční vadě dlouho nevěděl a zjistil to až při rozboru svého pohybu v některých zápasech.

O tom, jak je důležité mít u sebe náhradní sadu, se ve stejném roce nechtěně přesvědčil jeho kamarád Radek Štěpánek, kterému při dlouhém pětisetovém zápase na Australian Open vypadla kontaktní čočka. A protože se dohrávalo za šera, dobře rozehrané utkání nakonec ztratil.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme