Od loňska má české občanství, teď plavkyně Apostalon atakuje české rekordy a chce na mistrovství Evropy

Jmenuje se Anika Apostalon a možná budete její jméno slýchat ve sportovním zpravodajství čím dál častěji. Tato třiadvacetiletá plavkyně přijela před týdnem do Česka, a časy na hraně českých rekordů splnila limit na mistrovství Evropy. A protože má od loňského podzimu české občanství, měla by jet na šampionát.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anika Apostalon. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Máma je z Vlašimi, tak jsme se jezdili každé léto za babičkou, za dědou,“ vypráví Anika Apostalon, rodačka z pouštního amerického města Albuquerque kousek od Grand Canyonu, která si v mládí vodu užívala v Česku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Od loňska má české občanství, teď plavkyně Apostalon atakuje české rekordy a chce na mistrovství Evropy

„Děda mě chtěl vidět plavat a my jsme plavali v rybnících nebo v řece,“ říká mladá plavkyně.

Když na ni mluvíte česky, všemu rozumí, ale myšlenky se jí zatím lépe formulují v angličtině.

„Vždycky jsem chtěla závodit na nejvyšší úrovni a hledala možnosti, jak na to dosáhnout a ukázat svůj potenciál. V 17 letech jsem se poprvé pokusila dostat v americkém týmu na olympijské hry a právě od tohoto roku 2012 jsem začala uvažovat nad tím, jestli nějak nevyužít tuhle „českou možnost“. Od roku 2016 jsme pracovali na tom, abych měla české občanství, a minulý rok jsem ho získala,“vypráví Apostalon.

Jak bojuje reprezentační plavec se špatným spánkem, který mu komplikuje trénink? Ve spánkové laboratoři

Číst článek

Apostalon doteď trénovala v Los Angeles s hvězdami jako Katinka Hosszúová, nebo Ruta Meilutyteová. Ale v Česku byla neznámá, a to i pro šéftrenéra reprezentace Vlastimíra Pernu.

„Včera jsem ji viděl plavat poprvé. Vůbec jsem nevěděl, že se bude ucházet o místo pro mistrovství Evropy v Glasgow,“ říká Perna.

To je trochu problém, protože už v červnu musel Perna odevzdat seznam těch, co by mohli mít šanci se nominovat a Apostalon na něm logicky není.

„Svazoví pracovníci se snaží udělat všechny možné kroky k tomu, aby bylo možné ji doplnit, protože jsme nemohli očekávat, že bude vůbec startovat na mistrovství republiky. A já doufám, že se to podaří,“ doufá Vlastimír Perna.

Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme