Olympijská zkušenost mi pomáhá celou sezonu, říká šermíř Choupenitch

Šermíř Alexander Choupenitch patří k nadějím českého sportu. Vloni se stal po 20 letech prvním českým reprezentantem v šermu, který zasáhl do programu olympijských her, a během minulého týdne dosáhl na triumf na mistrovství Evropy do 23 let. Nyní během svého soustředění v Brně poskytl Radiožurnálu rozhovor.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexander Choupenitch

Alexander Choupenitch | Foto: Herbert Slavík

Před týdnem jste se stal v Minsku vítězem mistrovství Evropy do 23 let. Jak moc vám při tom pomáhala loňská olympijská zkušenost?

Úplně jsem na to, že mám na rozdíl od soupeřů zkušenost z olympijských her, nemyslel. Neskutečně jsem si to užíval, protože mě přišli podpořit babička, dědeček, kamarádi a fandili mi i běloruští fandové.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Alexanderem Choupenitchem mluvil reportér Radiožurnálu Jan Kaliba

Hraje podle vás olympijská zkušenost roli, aniž byste na to musel myslet?

Možná hrálo roli nejenom to, že jsem byl na olympiádě, ale i to, že jsem byl ve finále zkušenější než Rus, který proti mně nastoupil. Je z mladší generace, takže za sebou neměl tolik turnajů a tolik rozhodujících zápasů. Mohl být tedy nervózní, ale neměl co ztratit, zatímco já potvrzoval roli favorita. Olympijská zkušenost je ale dobrá a pomáhá mi v celé sezoně. Takže je dobrá spíš obecně, než abych si při zápase říkal, že jsem byl na olympiádě.

Nyní se nacházíte v Brně. Zaznamenal jsem, že jste velmi emotivně reagoval na vítězství hokejové Komety v extralize a že vás to v Minsku nabudilo a inspirovalo. Opravdu taková motivace napříč sporty funguje?

V něčem určitě funguje. Vyhráli den nebo dva před tím, než jsem měl turnaj v Minsku. Měl jsem z toho obrovskou radost, protože jim fandím a Brno na to dlouhou čekalo. Na zápasech jsem samozřejmě nemohl být, ale i když jsem byl před tím v Americe na soustředění, tak jsem sledoval sérii se Spartou. Říkal jsem si, že když už máme v Brně mistry, tak jim to nemůžu kazit.

Po loňských olympijských hrách Češi díky Lukáši Krpálkovi objevili judo, ale i šerm se zásluhou vás zviditelnil. Projevuje se to zvýšeným zájmem o šerm? Přibývá nových šermířů?

Těžko říct, ale co mi píší mladší děcka, ale i jejich rodiče, tak vidí, že je to možné. Myslím, že děti, které to dělají, o to mají opravdu zájem a tímto se ještě zvětšil. Teď pořádám v Brně soustředění, tak dávám možnost přijít juniorům a kadetům.

Jan Kaliba, jkn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme