Co bude největším problémem olympiády v Tokiu? Přechody z vlhka a vedra do klimatizovaných prostor

Velké horko a s ním spojená vlhkost. Necelý rok před začátkem letní olympiády v Tokiu se dá předpokládat, že právě počasí bude pro sportovce na hrách tím největším problémem. Po návštěvě japonské metropole si to myslí i šéf české mise Martin Doktor. Do začátku letní olympiády v Tokiu zbývá přesně 326 dnů.

Praha/Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Tokiu je olympijská atmosféra cítit už rok před zahájením her | Foto: Rodrigo Reyes Marin | Zdroj: Reuters

„Pro nás byla nejdůležitější olympijská vesnice, kam jsme se dostali s pořadateli, ale dvakrát jsme tam byli i sami. Jen si to vyfotit z druhé strany, než nám to ukazovali,“ říká pro Radiožurnál šéf české mise pro Olympijské hry v Tokiu Martin Doktor po tradičně největší akci před samotnou olympiádou.

Japonci pro sportovce udělají maximum, říká dráhař Bábek rok před olympijskými hrami v Tokiu

Číst článek

Do Japonska dorazily zástupci všech olympijských výborů, přibližně šesti stovek lidí, kterým pořadatelé prezentovali postup příprav. Doktor byl v Tokiu s kolegou Janem Stlukou, a po jejich návštěvě je prakticky jasné, kde bude česká výprava během her příští rok bydlet.

„Ještě to nemáme podepsané, ale už přibližně víme, kde budeme bydlet. Vesnice nebude složitá z hlediska místní dopravy. Tím, že budeme mít barák zhruba uprostřed, tak to budeme mít všude relativně blízko,“ zmínil hlavní výhodu vyhlédnutého ubytování Doktor.

Extrémní podmínky

Jedním z nejvíce diskutovaných témat v souvislosti s blížící se olympiádou je bezpochyby počasí. V tomto ohledu budou podmínky pro sportovce v Tokiu extrémní.

Sportovce čekají na olympiádě v Tokiu vysoké teploty. Češi se vybaví chladicími vestami

Číst článek

„Asi největší problém všech výprav bude, že se budeme potýkat s přechody z obrovského vlhka a vedra. Když člověk vyleze ven, tak je hned zpocený a za dvě minuty vleze do autobusu, který je vymražený, protože na druhé straně to v dopravních prostředcích a uvnitř budov extrémně klimatizují,“ vyjmenovává Doktor rizika spjatá s počasím v Japonsku.

Aby se předcházelo nachlazení, vyfasují sportovci mikiny s kapucí, které by si měli oblékat v klimatizovaných prostorech. A kromě toho česká výprava poveze do Japonska i další vybavení pro boj s horkem:

„Už teď máme připravené chladící vesty, na třech místech včetně olympijské vesnice budeme mít chladící bazénky. Budeme k tomu navíc dělat řadu seminářů,“ uzavírá šéf české mise pro olympiádu v Tokiu Martin Doktor, který chce mimo jiné prostřednictvím odborníků poučit sportovce o správném pitném režimu.

Lukáš Michalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme