První výhra na basketbalovém mistrovství světa. Češi porazili Japonce 89:76 a udrželi si naději na postup

Čeští basketbalisté na mistrovství světa v Číně porazili Japonsko 89:76, a pokud Turecko v odpoledním duelu nezaskočí obhájce titulu z USA, zahraje si s ním výběr trenéra Ronena Ginzburga ve čtvrtek na závěr základní skupiny o postup do dalších bojů.

Sledovali jsme online Šanghaj (Aktualizováno: 12:20 3. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První čtvrtina nabídla velice vyrovnaný průběh duelu. Češi se v úvodu dostali do vedení a dařilo se jim eliminovat japonské výpady. Později se ale do hry dostal Masahiro Tanaka, který pomohl Japoncům držet krok. Po prvních deseti minutách platil stav 18:18.

ONLINE: Japonsko - Česko 76:89

Na začátku druhé čtvrtiny se ale český výběr dostal díky dvoubodové akci Pumprly a následného trestného hodu do vedení.

V druhé desetiminutovce zápasu si český výběr vypracoval dokonce až desetibodový náskok, Japoncům se jej však do konce poločasu podařilo ztenčit. Pomohl jim k tomu i oddechový čas, který si vzal japonský trenér v čase 19:53 a po kterém snížili na poločasový rozdíl 45:40.

Český tým udržel vedení i po třetí čtvrtině, ve které navíc dokázal navýšit vedení na devět bodů. Zbytek zápasu už Češi výsledek proti unaveným Japoncům kontrolovali a hlídali si náskok.

Vítězstvím 89:76 tak čeští basketbalisté udrželi naději na postup ze skupiny. Rozhodujícím zápasem bude čtvrteční duel s Tureckem.

‚Jestli budou hrát takhle, mistry světa nebudou.‘ V obhajobu USA nevěří Welsch ani zámořští experti

Velmi dobře hrála v českém týmu hlavně dvojice Tomáš Satoranský a Blake Schilb. První na rozehrávce, druhý v úspěšnosti tříbodových hodů – ze sedmi pokusů se prosadil šestkrát. Nejlepšími střelci českého týmu byli s 22 body Jaromír Bohačík a Schilb.

„Vítězství je nesmírně důležité, ale nebylo to nic jednoduchého. Japonci bojovali až do konce, nechali tam všechno. Hrozně rychle běhali do protiútoků – v tom jsme udělali dobrou práci, zastavovali jsme je a byli jsme schopní dávat na konci těžké střely,“ řekl po zápase Radiožurnálu Satoranský.

Česká reprezentace, která startuje na šampionátu po 37 letech, zaznamenala první vítězství na mistrovství světa v samostatné historii. V neděli v Číně nestačila na americké favority.