Opora v klíčové chvíli na lavičce. Konflikt Wilta Chamberlaina s koučem zná celý basketbalový svět

Wilt Chamberlain dokázal jako jediný nastřílet v zápase NBA 100 bodů a nejen díky tomu patří mezi nejlepší basketbalisty všech dob. Přesto byl jednu chvíli nepotřebný, což vyústilo v jeden z největších sportovních konfliktů v historii slavné soutěže.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wilt Chamberlain, jeden z nejlepších basketbalistů v historii | Zdroj: Wikipedia

Přesně před deseti lety zemřel dost možná jediný člověk na Zemi, který si myslel, že vyhrát titul ve slavné NBA půjde snáz bez nejlepšího basketbalisty. Někdejší kouč Los Angeles Lakers Butch van Breda Kolff se ale tenkrát fatálně mýlil, a později také rezignoval.

Basketbalisté vsadí při ME na menší sestavu. Všechno nahradíme bojovností, burcuje Hruban

Číst článek

Před ročníkem NBA 1968/69 postavil majitel Lakers hodně silný tým. Po přesunu z Minneapolis chtěl totiž konečně vyhrát premiérový titul i v Los Angeles a tak přivedl další velkou hvězdu ligy - pivota Chamberlaina.

„Bavili jsme se Keithem Ericksonem a říkám mu, když dvacetktrát za zápas vystřelí Elgin Baylor, Jerry West i Wilt Chamberlain, co zbyde na nás? Pokaždé když dostaneš míč - střílej,“ vzpomíná tehdejší křídelník Tommy Hawkins.  

"Po příchodu jednoho z nejlepších pivotů všech dob Chamberlaina jsme museli hrát jako tým úplně jinak. Ten mi jednou povídá, hele kámo, když jsem na hřišti, ani pod koš nesbíhej,“ smál se Hawkins v dokumentu Sportsnet tv.

Tým vedený ambiciózním a na univerzitě úspěšným koučem Butchem van Breda Kolffem nakonec došel až do finále, kde narazil na suverény posledních let Boston Celtics. Jejich nejlepšího hráče Billa Russela měl právě Chamberlain eliminovat. Jenže v kabině to nešlapalo - trenér se potýkal celou sezonu s velkým egem Chamberlaina - ti dva se neměli rádi a bojovali spolu i přes noviny. Situace vyeskalovala v rozhodujícím sedmém zápase.

„Vedli jsme dvouciferným rozdílem, když si Wilt zranil při doskoku koleno, s kterým míval problémy. Kouč si myslel, že s tím nepůjde hrát, tak Chamberlaina vystřídal. Ten si sedl vedle mě, ledoval to, a když se Celtics dotáhli na jediný bod, naklonil se ke mně. ‚Řekni trenérovi, že jsem připravený vrátit se na hřiště.‘ Jenže Kolff odvětil ‚Vyřiď panu Chamberlainovi, že za mnou mohl přijít sám. Nepotřebujeme ho.‘ On ho prostě nechal sedět a my prohráli o dva body," mrzelo nejen Hawkinse, že to nevyšlo.

Boston potvrdil dominanci a získal 11. titul za 13 let. Kolff na nic nečekal a hned rezignoval. Až o dva roky později se Lakers v Los Angeles s Chamberlainem dočkali prstenů pro šampiony.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme