Oslavy Saganova titulu vystřídal zájem úřadů, jak by měl danit výdělek. Parlament chystá novelu

Slovenský cyklista Peter Sagan se stal o víkendu trojnásobným mistrem světa. Hned po konci oslav se v jeho rodné zemi rozhostilo téma, kde by vlastně měl danit své výdělky. Parlament totiž připravuje novelu, která má za cíl zamezit sportovcům a dalším osobnostem, aby danili jinde než ve své domovině.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peter Sagan

Peter Sagan | Foto: NTB SCANPIX/Cornelius Poppe | Zdroj: Reuters

Slovenský cyklista Peter Sagan je jedním z mnoha sportovců, kteří mají trvalý pobyt v některém z daňových rájů. V tomto případě v Monaku. Sagan by své příjmy musel na Slovensku danit pouze v případě, že by porušil několik podmínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovensko se chystá zpřísnit podmínky zdanění

„Právo ukládá, že danit výdělky musí člověk, který má na Slovensku buď trvalý pobyt, nebo se v zemi zdržuje minimálně 183 dnů v roce,“ říká zpravodajka Českého rozhlasu pro Slovensko Pavlína Nečásková.

Trvalý pobyt Sagan ve své domovině nemá, a pokud tedy byť o jediný den nesplní ani druhou podmínku, nemusí své příjmy danit. Slovenský parlament ale připravuje novelu, která by v podobných případech byla přísnější.

Více by se soustředila na to, kde daný člověk skutečně bydlí a žije svůj život. „Kam chodí jeho děti do školy, kde žije rodina a jestli má dlouhodobě na Slovensku kde pobývat,“ vysvětluje Nečásková hlavní změny. Pakliže by úřady zjistily, že Sagan (ale i další jiní) pobývají v Monaku jen na oko, musel by danit své příjmy na Slovensku.

Podobným případem se v minulosti zabývalo také Německo, kde daňové úřady usvědčily bývalého tenisu Borise Beckera. Také on má trvalý pobyt hlášený v Monaku, ale dlouhodobě žije v Mnichově. Placení daní se ale vyhýbal. V Česku se podobné téma řešilo v souvislosti s tenistkou Petrou Kvitovou.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme