Paříž a Los Angeles se blíží dohodě. Francouzská metropole by měla pořádat OH po sto letech

Představitelé Los Angeles a Paříže se blíží dohodě o pořadatelství olympijských her v letech 2024 a 2028. Již tento týden by mohlo být definitivně jasno o tom, že ve francouzské metropoli se budou konat hry za sedm let a druhé nejlidnatější město Spojených států amerických přijde na řadu o čtyři roky později.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijské kruhy vyrobené z recyklovaných PET lahví na pláži Copacabana | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

„Rozhovory probíhají velmi dobře. Už jsme blízko, hodně blízko,“ řekl v závěru minulého týdne starosta Los Angeles Eric Garcetti pro Southern California News Group. „Obě města se ucházela o roky 2024 a 2028, takže 2024 není ještě úplně smeteno ze stolu, ale bavili jsme se především o tom, co potřebujeme k tomu, abychom mohli převzít hry v roce 2028,“ dodal.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) 11. července v Lausanne rozhodl, že bude letos udělena najednou organizace dvojích olympijských her. Na městech MOV nechal, ať se domluví na pořadí. Paříž od začátku kandidatury deklarovala, že má zájem pouze o hry v roce 2024 – z velké části kvůli omezené dostupnosti pozemků pro olympijskou vesnici a také kvůli touze hostit hry přesně po sto letech.

Představitelé Los Angeles naopak na dřívějším termínu netrvali, takže se očekávala relativně bezproblémová dohoda, k níž nyní vše skutečně směřuje. „Jednání jsou velmi harmonická a přátelská,“ potvrdil Garcetti. Los Angeles požaduje po MOV finanční záruky týkající se toho, že hry bude město pořádat až za 11 let.

Pořadatele olympijských her 2024 a 2028 by pak měl formálně potvrdit MOV na kongresu v Limě 13. září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme