Švýcarsko 0:2 Česko

V březnu se jezdkyně Vingrálková radovala z olympijského limitu, teď čelí podezření z dopingu

Na začátku března překvapila parkurová jezdkyně Sára Vingrálková splněním kvalifikačního limitu pro olympiádu, ale teď má velký problém. Kvůli pozitivnímu dopingovému testu jí hrozí až několikaletý distanc. Juniorská reprezentantka přitom patří k hvězdám českého parkuru.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parkur (ilustrační foto)

Parkur (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

„Vůbec to nebylo v plánu. Že je to olympijská kvalifikace, tak to pojďme udělat, takhle to vůbec nebylo,“ mluvila na konci května pro EquiTV tehdy ještě sedmnáctiletá Sára Vingrálková o svém úspěchu v kvalifikačním závodě ve Španělsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

V březnu se jezdkyně Vingrálková radovala ze splnění olympijského limitu, teď čelí podezření z dopingu

Jenže necelý měsíc nato měla pozitivní dopingový test na závodech v pražské Chuchli. Jezdkyně pak v prohlášení napsala, že ji výsledek šokoval, a odmítla, že by do sebe vědomě dostala zakázanou látku.

„Jsou známy výsledky vzorku B. Na základě vyjádření antidopingového výboru v okamžiku, kdy má závodník pozitivní jak výsledek vzorku A, tak vzorku B, dochází k pozastavení činnosti na základě rozhodnutí Disciplinární komise ČJF,“ přidává pro Radiožurnál aktuální informaci o kontrolním vzorku B generální sekretář České jezdecké federace Jiří Strejček.

Český antidopingový výbor se ke kauze nechce vyjadřovat, protože je stále neuzavřená, a samotná reprezentantka k tomu mluvit aktuálně také nechce.

Vingrálková ale přišla s dalším písemným prohlášením, podle kterého dostala u doktora lék, ve kterém blíž nespecifikovaná zakázaná látka byla. Proto požádala jezdkyně antidopingový výbor o terapeutickou výjimku.

Elitní parkurový seriál se znovu rozeběhne až příští rok, odložené je i pražské finále

Číst článek

„Jsou tam nějaké důvody, které jezdkyně a její právní zástupci považují za relevantní a k tomu disciplinární komise přihlíží. Do doby, než antidopingový výbor rozhodne, jestli udělí, či neudělí terapeutickou výjimku, je řízení pozastaveno. V tuhle chvíli je tak míč na straně antidopingového výboru,“ říká Strejček.

A podle Strejčka je tak v současnosti hodně složité předjímat i výši případného trestu čerstvě plnoleté jezdkyně.

„Rozpětí může být od nuly až po dobu čtyř let. Protože nechci komentovat substanci a výklad kolem této látky je hodně variabilní, těžko předjímat, jak to bude v tomto případě,“ dodává Strejček.

Jisté ale je, že má teď velká naděje českého parkuru Sára Vingrálková pozastavenou činnost na neurčito a místo dalšího výkonnostního růstu bude čekat na rozhodnutí antidopingového výboru a disciplinární komise jezdecké federace.

Jakub Marek, tat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme