Pátou etapu Tour de France ovládl Ital Aru. Žlutý dres oblékne Brit Froome

Pátou a první horskou etapu Tour de France z Vittelu do La Planche des Belles Filles ovládl italský cyklista Fabio Aru, který si připsal první vítězství v kariéře na Staré dámě. Druhé místo obsadil Ir Daniel Martin a třetí dojel do cíle Brit Chris Froome, který oblékne žlutý dres pro vedoucího muže závodu a na čele vystřídá Gerainta Thomase.

La Planche des Belles Filles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský cyklista Fabio Aru zvítězil v páté etapě Tour de France.

Italský cyklista Fabio Aru zvítězil v páté etapě Tour de France. | Zdroj: Reuters

Po třech letech tak na La Planche des Belles zvítězil italský cyklista po Vincenzu Nibalim. Aru oblékne puntíkovaný dres pro nejlepšího vrchaře a celkově se posune na třetí místo. Útok začal Ital Fabio Aru ze stáje Astana asi 2,5 kilometru před cílem. Velice agresivně se dostal dopředu a vypracoval si náskok 20 sekund a své vedení udržel i po těžkém stoupání.

„Zaútočil jsem, abych viděl, kdo se mnou pojede. Sky byli do té doby hodně rychlí. Pak už jsem do finiše dal úplně všechno a jsem šťastný, že to klaplo. Posledních 300 metrů jsem ale trpěl," řekl Aru.

Pět kilometrů do cíle měli Jan Bakelants a Philippe Gilbert náskok 30 sekund na peloton, uniknout se snažil i Lilian Calmejane, ale uprchlíci byli čtyři kilometry před cílem dostiženi.

Snahu o nástup měl i Brit Chris Froome asi 1,6 kilometru před cílem a spolu s ním zůstali na špici Dan Martin, Romain Bardet, Richie Porte. Froome nakonec dojel třetí, celkově se zařadil na první místo a má náskok 12 sekund na Gerainta Thomase. Bílý dres pro nejlepšího jezdce do 25 let převezme Simon Yates. Lídrem bodovací soutěže je Arnaud Demare.

Z Čechů dojel na 33. místě Ondřej Cink, který na Tour de France startuje poprvé. Roman Kreuziger byl 34. a Zdeněk Štybar dojel s odstupem téměř jedenácti minut na 106. místě.

Šestá etapa, která měří 216 kilometrů, povede z Vesoulu do Troyes.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 5. etapa (Vittel - La Planche des Belles Filles, 160,5 km):
1. Aru (It./Astana) 3:44:06, 2. Martin (Ir./Quick-Step) +16, 3. Froome (Brit./Sky), 4. Porte (Austr./BMC) oba +20, 5. Bardet (Fr./AG2R) +24, 6. Yates (Brit./Orica), 7. Urán (Kol./Cannondale), 8. Contador (Šp./Trek-Segafredo) všichni +26, 9. Quintana (Kol./Movistar) +34, 10. Thomas (Brit./Sky) +40, ...33. Cink (ČR/Bahrajn-Merida) +1:59, 34. Kreuziger (ČR/Orica) +2:13, 106. Štybar (ČR/Quick-Step) +10:56.
Průběžné pořadí: 1. Froome 18:38:59, 2. Thomas +12, 3. Aru +14, 4. Martin +25, 5. Porte +39, 6. Yates +43, 7. Bardet +47, 8. Contador +52, 9. Quintana +54, 10. Majka (Pol./Bora) +1:01, ...28. Kreuziger +2:41, 39. Cink +4:31, 77. Štybar +11:33.

nis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít