Kubové a dalším plavcům pomáhají videoanalytici. ‚Než se vyplave, může to mít na papíře,‘ říkají

Plavkyně Simona Kubová zakončila mistrovství světa 19. místem na 200 metrů znak. Když bude chtít, data ze závodu si může krátce po něm prohlédnout díky týmu videoanalytiků. Ti jsou s českou reprezentací na šampionátu a pomáhají plavcům odhalit chyby.

Kwangdžu Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká plavkyně Simona Kubová | Foto: Stefan Wermuth | Zdroj: Reuters

„Hodně dlouho už jsem neplavala takhle rychle. Samozřejmě by to bylo hezčí těsně pod 2:11.“ Zatímco Simona Kubová mluvila po závodě v mixzóně, kousek pod stropem haly už zpracovává právě získaná data Marek Polach.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kubové a dalším plavcům pomáhají videoanalytici. ‚Než se vyplave, může to mít na papíře,‘ říkají

„Máme místo úplně nahoře na tom nejvyšším bodě. Máme tedy krásný rozhled na obě strany,“ říká videoanalytik, který se tu s Janem Kreníkem stará o to, aby měli plavci přehled o všech chybách, které dělají.

„To je přesně ta věc, která je smyslem těch analýz. Abychom řekli: Tahle to dělá takhle, tahle zase takhle. Konkrétně se Simonou jsme tohle dělali u dohmatu. V dnešní době už to dokážeme vytáhnout velice rychle. Než se vyplave, a budeme vědět dopředu, co chce, tak to může mít na papíře hotové,“ popisuje Kreník.

Bylo to hrozně uhrabané, hodnotila neúspěch na kraulařské stovce plavkyně Seemanová

Číst článek

„Po dvoustovce za ním přijdu, zeptám se, kde mám největší ztráty a jak na tom zapracovat. Chci se srovnávat s Kylie Masse a s těmi nejlepšími. Myslím si, že tam patřím. Jsem deset let v top 10 na mistrovství světa,“ říká Simona Kubová s odkazem na to, že videoanalýzu používají všechny plavecké velmoci a pokud se chce měřit s těmi nejlepšími, potřebuje hledat chyby i takto.

Ostatně i při pohledu na zatím nejúžasnější výkon tady v Koreji, a sice světový rekord Maďara Kristofa Miláka na 200 metrů motýlek, Jan Kreník prohlásil: „Zatím jsem nepotkal plavce, který by nedělal žádnou technickou chybu.“ Čeští videoanalytici tu zpracovávají i data pro slovenský a rakouský národní tým.

Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme