Nejtěžší bylo protlačit cestu přes rodinu a přítelkyni, říká plavec Povýšil. Z Mexika veze zlato

Jan Povýšil je jeden z nejúspěšnějších českých paralympiků a hendikepovaných sportovců. V úterý získal svou další zlatou medaili na plaveckém mistrovství světa v Mexiko City na 50 metrů volným způsobem. Na stupně vítězů ho mohl doprovodit třetí Arnošt Petráček, ten byl však kvůli nedovolené technice diskvalifikován.

Rozhovor Mexiko City Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český plavec Jan Povýšil | Foto: FB Jana Povýšila

Jan Povýšil je na vozíku od úrazu v roce 1997. Má medaile už z paralympijských her v Sydney 2000 a po téměř dvacetileté kariéře v para-sportu je jedním z nejúspěšnějších českých hendikepovaných sportovců.

Povýšil je navíc i fotografem, rád fotí především prostředí závodů, kam jezdí. Navíc je velmi aktivní na sociálních sítích, což mu přináší další příznivce.

Jak tuto medaili v rámci své kariéry hodnotíte?
To je komplikované. Popravdě zatím nevím, ale pravděpodobně asi někam ke stříbru z mistrovství světa v roce 2010 nebo ke zlatu z mistrovství Evropy 2011.

Po loňské paralympiádě v Riu jste chtěl závodění nechat. Co vás přesvědčilo k pokračování?
Po Riu jsem skutečně chtěl závodění nechat. Tam bylo všechno špatně, prostě se to nějak sešlo. Ale hned po návratu z Brazílie domů se to změnilo a já se začal plaváním zase bavit. Užíval jsem si pohyb ve vodě atd.

Paralympijský vítěz Petráček usedl do motokáry. Jsem hrozný blázen, mám rád adrenalin, přiznal

Číst článek

Uvažujete o paralympiádě v Tokiu 2020?
Ano, tento závod pro mě byl i díky úspěchu příjemným zpestřením a snad i nadějí směrem k roku 2020 a paralympiádě v Tokiu.

Jak se díváte na diskvalifikaci vašeho reprezentačního kolegy Arnošta Petráčka, který vás mohl doprovodit na stupních vítězů?
Hodnotit výroky rozhodčích mi moc nepřísluší. Podle záznamu - a nejen mého názoru - to však byla diskvalifikace oprávněná. Prostě porušil pravidla. Arnošt byl za podobný prohřešek diskvalifikován už jednou. Bohužel se to stává a rozhodně v tom není sám. Jsme jen lidi a můžeme udělat chybu.

Jaké bylo jet na šampionát zrovna do Mexika, které před několika měsíci postihlo ničivé zemětřesení?
Odvážné. (směje se) Nejtěžší bylo protlačit cestu do Mexika přes rodinu a přítelkyni. A přiznávám, že jako fotografa mě lákala jistá šance, že by se tu mohlo „něco stát“. Ale rozhodně nelituji, že jsem jel. I když kvůli zemětřesení a posunu mistrovství byla celá sezóna o tři měsíce delší. A navíc stála o polovinu rozpočtu navíc kvůli léčení problematického ramene.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme