Počítačové hry na olympijských hrách? Za mě rozhodně ne, říká vodní slalomář Hradilek

Za fotbal nebo hokej se olympijské medaile udílejí řadu let, jednou by je ale mohli dostávat i ti, kteří tyhle sporty ovládají na počítači. Počítačové hry se totiž zatím dokázaly prosadit aspoň na Asijské hry a ti nejlepší tam v roce 2022 získají cenné kovy stejně jako atleti, plavci nebo třeba šermíři, tedy zástupci tradičních olympijských disciplín.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Anna Kottová

Desetitisíce a někdy i statisíce fanoušků na internetu sledují, jak Jirka Král nebo i další youtubeři hrají počítačové hry.

Poslední mistrovství světa v počítačových hrách sledovalo 46 milionů diváků a na některé turnaje v Asii chodí i osobně desítky tisíc fanoušků - a hlavně těch mladých, na které Mezinárodní olympijský výbor v poslední době cílí.

Pochopitelně i hráčská základna je velká. Na počítači nebo herních konzolích si ráda „zapaří“ i řada zástupců běžných sportů, třeba biatlonista Michal Krčmář. „Za sebe můžu říct, že mě takový fotbal docela rozpumpuje, je to super na odreagování. Nedokážu si představit, že bych se tomu věnoval profesionálně.“

Dobrý relax

Ale ani kdyby se tzv. e-sporty dostaly na olympijské hry, Michal Krčmář by prý o medaili nebojoval. „Myslím, že oproti borcům, kteří tyto hry hrají, jsem opravdu na amatérské úrovni, takže by mě to stálo spoustu tréninku,“ doplnil český biatlonista.

A navíc dává přednost pohybu, než sezení u počítače. V tom se shoduje s mistrem světa ve vodním slalomu Vavřincem Hradilkem. „To je takový náš boj, aby se lidi spíše hýbali. Ne, aby seděli u počítače, takže za mě rozhodně ne.“

Jeho vlastní zkušenost z Asie je taková, že hraní je tam na vysoké úrovni hlavně mezi mladými lidmi. „Vnímám i lidi kolem mě, kteří hrají, ale já jsem nikdy nedokázal sedět u počítače, já jdu radši ven,“ uvedl Hradilek.

Přiklání se k venkovním aktivitám 

Krčmář ještě doplnil: „Dnešní mládež má spoustu lákadel, co se týče počítačů, tabletů a herních konzolí, a už se tolik nedostane ven. A možná proto se čím dál víc popularizují počítačové hry a vymýšlejí se soutěže." Podle něj je to sice zajímavá varianta, ale sám se přiklání spíše venkovnímu sportování.

Podle dalšího olympijského medailisty, rychlostního kanoisty Josefa Dostála by bylo zařazení počítačových her do olympijského programu úletem. Ale jednou k tomu může dojít, říká sportovní ředitel ČOV Martin Doktor.

„Asi tam je šance, ale bude záležet na tom, jakým směrem se rozhodne jít Mezinárodní olympijský výbor. Jestli se rozhodne, že za každou cenu chce, aby sporty na programu byly populární, aby byly zajímavé z hlediska marketingového. Nebo jestli budou razit cestu, že sport je pohybová aktivita.“

Asijský olympijský výbor už si tohle dilema rozhodl. Mimochodem cesta na olympijské hry přes ty asijské je už odzkoušená třeba u golfu nebo sedmičkového ragby, na druhou stranu se v Asii rozdávají medaile i za bojový sport wu-shu nebo míčovou hru podobnou nohejbalu sepak takraw a na olympijské hry to mají alespoň zatím daleko. 

Jan Suchan, Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme