Před 45 lety teroristé zmasakrovali izraelskou výpravu. V Pchjongčchangu útok nebude, věří Doktor

Pátého září 1972 se na olympijských hrách v Mnichově odehrála jedna z největších sportovních tragédii. Boje pod pěti olympijskými kruhy zastínil maskar přímo v olympijské vesnici.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při masakru v Mnichově přišlo o život 11 sportovců a jeden policista | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Podle oznámení bavorského ministerstva vnitra byli dnes ráno při přestřelce v ubytovně izraelské olympijské výpravy v Mnichově zastřeleni dva lidé. Policie oznámila, že ozbrojená skupina drží několik členů výpravy jako rukojmí,“ informoval před 45 lety Československý rozhlas.

Osm teroristů z palestinské skupiny Černé září vniklo do olympijské vesnice v Mnichově s cílem zajmout členy izraelské výpravy. Výměnou za rukojmí požadovali únosci propuštění 234 palestinských a arabských vězňů zadržovaných v Izraeli a Ulrike Meinhofové a Andrease Baadera z Frakce Rudé armády uvězněných v Německu.

Už při přepadení byli zabiti dva izraelští sportovci. Dalším se pak stala osudná záchranná akce policejní jednotky na letišti, odkud chtěli teroristé odletět do Egypta. Mnichovský masakr stál život 11 členů izraelské výpravy, jednoho policistu a taky pět teroristů.

O několik dní později se na Olympijském stadionu konala tryzna za oběti. Vlajky všech národů byly staženy na půl žerdi.

Od Mnichovského masakru uplynulo 45 let, ale otázka bezpečnosti během olympijských her se dnes řeší více než kdy dříve. V napjaté atmosféře panující na Korejském poloostrově totiž bude hostit 23. zimní olympijské hry jihokorejský Pchjongčchang.

„Není to tak horké, jak se může z médií zdát. Když jsme měli jednání s naším velvyslancem v Koreji, tak nás ujišťoval, že hrozby, které vypadají akutně, jsou tam na denním pořádku a nikdo je moc neřeší,“ uklidňuje vedoucí české olympijské výpravy Martin Doktor.

„Na druhou stranu věřím, že Mezinárodní olympijský výbor by netrval na uspořádání her ve chvíli, kdy by evidentní riziko skutečně hrozilo,“ dodává Martin Doktor k bezpečnosti na nadcházejících olympijských hrách v Pchjongčchangu.

Tomáš Petr, vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme