Stačí relaxovat, pak vydrží většina lidí pod vodou bez nádechu i tři minuty, tvrdí freediver

Lidé mají různé koníčky a někdo třeba závodně nedýchá. Prostě si lehne na hladinu vody hlavou a takhle nehybně vydrží ve vodě ležet dlouhé minuty. Nebo se nadechne, a pak plave dvě stě metrů pod vodou. Přes tři minuty údajně vydrží pod vodou i úplně nezkušený člověk, který projde víkendovým kurzem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Úplně normální člověk bez zkušeností se může podle freedivera, tedy potápěče bez přístrojů, Michala Švadlenky na jeden nádech potopit až na více než tři minuty. „Většinou po víkendovém kurzu jsou schopni dávat výkony přes tři minuty,“ tvrdí Švadlenka. A jestli je to marketingový tah? „Ne, je to tak. Stačí jenom, když se jim vysvětlí, jak mají relaxovat a dýchat a drtivá většina vydří přes tři minuty,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kolik minut vydržíte pod vodou bez dýchání?

Reportér Radiožurnálu Ľubomír Smatana byl na tréninku právě Michala Švadlenky, který chtěl před závody otestovat, kolik vydrží a jeho přání bylo něco přes pět minut.

Průběh jeho tréninku komentovala freediverka Barbora Ivanská. „Provádí speciální dechové cvičení, které má za cíl zpomalit srdeční tep a uvolnit co nejvíce svalů v těle. Nechá se v podstatě nadnášet vodou a vlní se s ní,“ vysvětlovala.

Doplnila, že počáteční fáze je příjemná a člověk necítí žádné napětí. Těsně před třemi minutami zpozorovala cukání na zádech. „Pořád ale působí uvolněně,“ dodala.

Blízko maxima 

Michal Švadlenka se vynořil po 5 minutách a 15 sekundách. „Nechtěl jsem tady udělat ostudu při rozhovoru. Ještě jsem mohl tak patnáct vteřin určitě. Mám radost. Na to, že jsem to netrénoval, tak jsem blízko svého osobního maxima. Možná bych se k němu i dostal,“ řekl po vynoření s tím, že v této disciplíně prý není moc dobrý. Jeho osobní rekord je 5 minut a 35 sekund.

Pro lidi, kteří tyto disciplíny neznají, se mohou zdát časy až neuvěřitelné. „Světová špička je ale úplně někde jinde. V tuhle chvíli přes deset minut,“ připomněl Švadlenka. Čeští rekordmani vydrží na jeden nádech pod vodu 8 minut a 14 sekund a u mužů je to 9 minut a 14 sekund. 

Ľubomír Smatana, niš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme