'Půjčili mi kolo a vyhrál jsem tři závody.' Janoškova dráhová kariéra začala na dětské olympiádě

Čtyři tisíce dětí soutěží na olympijských hrách dětí a mládeže v Brně. A je dost možné, že jsou mezi nimi i někteří budoucí úspěšní reprezentanti. Třeba dvojnásobný juniorský mistr světa v dráhové cyklistice Jiří Janošek si právě na dětské olympiádě před lety vůbec poprvé v životě vyzkoušel jízdu na závodním velodromu.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Janošek je nejlepším českým juniorským dráhařem | Foto: ASC Dukla Ivana Roháčková

„Půjčili mi kolo a byly to moje první závody na velodromu. Hnedka z toho byly tři zlaté a byl jsem strašně nadšený. Říkal jsem si, že je to docela úspěch. Když jsem jel poprvé na velodromu, bál jsem se klopení, ale rychlostí jsem strach překonal," vzpomíná Jiří Janošek.

Před šesti lety na olympiádě dětí a mládeže stal ze silničního dráhovým cyklistou, tři olympijská zlata mu změnila život. Z rodných Hranici na Moravě se stěhoval do Brna a začal sbírat další úspěchy.

Česká dráhová cyklistika doufá v lepší časy. V brněnské Dukle vyrůstají dva talenti

Číst článek

Je desetinásobným mistrem Česka, juniorským mistrem Evropy na 1 kilometr za rok 2014 a dvojnásobným juniorským mistrem světa na 1 kilometr v letech 2014 a 2015. Před dvěma lety získal i ocenění pro nejlepšího juniorského sportovce roku.

„Tehdy jsem byl nadšený, nafasoval jsem spoustu oblečení a chodil jsem v něm ještě tři měsíce poté. Strašně to stmelí kolektiv. Všem jsem to tehdy nandal. Byli překvapení, chválili mě a pak mi dala nabídku Dukla Brno, ve které nyní účinkuji a věnuji se tak dráhové cyklistice," říká dvacetiletý dráhař.

I letos se Janošek účastní dětské olympiády, tentokrát už ale v jiné roli. Mezi školáky se snaží propagovat svůj sport.

„Dráhová cyklistika u nás potřebuje zviditelnit, v České republice vlastně nemáme žádný krytý velodrom. Náš sport se dá takhle propagovat a posouvat dál a dál," přemýšlí.

Největší propagaci chce Jiří Janošek udělat dráhové cyklistice svými výsledky. A třeba už v Tokiu 2020 navázat na velkých olympijských hrách aspoň trochu na dětský úspěch ze své první olympijské účasti.

David Nekvinda, vm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme