Rád dojížděl pozadu a slavil se zdviženýma rukama. Běžec na lyžích Daehlie slaví 50. narozeniny

Proslavil se tím, jak rychle se pohyboval po zasněžených tratích s běžkami na nohou. Norský běžec na lyžích Bjorn Daehlie slaví padesáté narozeniny.

Norsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: CC0 Public domain, Stux, Fotobanka Pixabay

Když měl náskok a mohl si to dovolit, rád dojížděl pozadu a slavil se zdviženýma rukama, po těsných soubojích v závěrečné rovince zase obvykle padl jak podťatý. Záběry Daehlieho protínajícího cílovou pásku jsou v lyžařském světě legendární, ale nejen proto, jak dokázal pobavit svými gesty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bjorn Daehlie slaví 50. narozeniny.

Mnohem důležitější je, že byl většinou ze všech nejrychlejší, třeba tak jako v závodě na 50 kilometrů v Naganu. Tehdy se radoval ze svého sedmého olympijského triumfu. Za další čtyři dny navíc přispěl k vítězství norské štafety, a přidal tak do sbírky osmé zlato.

Celkem získal na zimních olympijských hrách dvanáct medailí a dlouhou dobu byl v historickém pořadí jasným lídrem. Až v roce 2014 ho překonal jeho krajan, biatlonista Ole Einar Björndalen, ale to pro Daehlieho nebyla tragédie.

Daehlie byl pojem 

Nikdo už mu nevezme titul nejlepšího norského sportovce 20. století ani devět triumfů mistra světa. Díky nevěřitelné dřině, posunutému prahu a bolesti a pak také snad až zázračným funkčním předpokladům. Říká se, že nikdo na světě neměl větší vitální kapacitu plic, ještě nikomu nenaměřili vyšší tzv. hodnotu VO2 max.

„Když si vzpomínám na jeho začátky, tak se pohyboval přesně tak jako všichni, kdo začínali okolo čtyřicátého, padesátého místa ve svěťáku. A pak najednou se to zlomilo a byla z něj totální hvězda. Když se řekne Bjorn Daehlie, tak to je někdo. Tahle generace Norů nebyla v uvozovkách nafoukaná, byli naprosto normální a my jsme k nim měli absolutně nejblíž,“ vzpomíná na hvězdného Nora jeho konkurent z 90. let, bývalý reprezentant Václav Korunka.

Teď už oba nazují běžky jen pro radost, dnešní oslavenec, padesátník Bjorn Daehlie se kromě toho úspěšně věnuje podnikání, a je zakladatelem stejnojmenné obchodní společnosti vyrábějící lyžařské oblečení. 

David Nyč - NEPOUŽÍVAT, niš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme