‚Žádný Říp, spíš příkrá stěna.‘ Horolezec Jaroš plánuje zdolat Mount Cook na Novém Zélandu

Na nejvyšších vrcholech světa i všech kontinentů už horolezec Radek Jaroš byl. Teď se chystá na expedici na Nový Zéland. Procházku po kraji Pána prstenů ale nečekejte. Také tam pro sebe dokázal Jaroš najít odpovídající výzvu, a to zdolat Mount Cook, tedy další ze seznamu nejizolovanějších hor světa. To znamená, že v okolí tří tisíc kilometrů není žádná vyšší hora.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horolezec Radek Jaroš | Foto: Petr Lemberk / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Radku Jarošovi zbývá z 15 nejizolovanějších hor světa podle vlastních slov ještě zhruba polovina. Díky svým předchozím úspěchům už totiž na některých z tohohle seznamu byl, aniž by tehdy věděl, že takový druh výzvy existuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Horolezec Radek Jaroš plánuje cestu na Nový Zéland. Více v příspěvku Jakuba Kanty

„V rámci projektu nejizolovanějších hor světa bych chtěl letos na přelomu roku spojit Nový Zéland a Francouzskou Polynésii,“ poodhalil Radiožurnálu své nejbližší plány šestapadesátiletý horolezec, který podniká výstupy bez kyslíkového přístroje.

Jaroš jako vůbec první Čech stanul na všech 14 osmitisícovkách a pak také zdolal nejvyšší vrcholy všech kontinentů. Teď se soustředí na Mount Cook.

Když jsem spadl z nějaké cesty, tak jsem se dřív hrozně vztekal, vzpomíná lezec Adam Ondra

Číst článek

„Pod ním žil první dobyvatel Everestu Sir Edmund Hillary. Je to nádherná hora,“ podotkl profesionální horolezec.

V maorštině se hoře Mount Cook říká Aoraki, což se podle jednoho z dialektů dá přeložit jako Napichovač mraků. Někomu by mohl pohled na něj připomínat v Evropě populární Matterhorn.

„Možná ano, ale předpokládám, že gró výstupu je na něm v ledu a sněhu. Nebyl jsem tam, ale podle snímků je to spíš lezecká hora – není to jako Říp, ale spíš příkrá stěna“, popsal Radek Jaroš svůj nejbližší cíl.

Mount Cook je nejvyšší hora Nového Zélandu a v seznamu nejizolovanějších hor světa patří na desátou pozici.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme