V roce 1995 vybojovali jihoafričtí ragbisté historický triumf, teď chtějí vyrovnat rekord All Blacks

Ragbisté Jihoafrické republiky mohou vyrovnat slavné All Blacks, tedy reprezentanty Nového Zélandu. Pokud v sobotu dopoledne porazí v Japonsku ve finále mistrovství světa Anglii, získají také rekordní třetí titul. A určitě si připomenou i ten premiérový z roku 1995. Tehdy - po politických změnách v zemi - hráli na šampionátu poprvé a doma hned slavili zlato.

Jokohama Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ragbisté Jihoafrické republiky. | Zdroj: Reuters

Byla to v Johannesburgu velká sláva. Prezident Nelson Mandela předával kapitánovi jihoafrické ragbyové reprezentace Francois Piennarovi trofej pro mistry světa. V základní sestavě tehdy nastoupil i černošský hráč Chester Williams - jen zhruba rok po konci apartheidu, systému založeném na rasové segregaci. A Mandela později v nahrávce pro svou nadaci, označoval triumf reprezentace za důležitý mezník pro Jihoafrickou republiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

V roce 1995 vybojovali jihoafričtí ragbisté historický triumf, teď chtějí vyrovnat rekord All Blacks

„Pomohli jste spojit náš národ, jak to dokáže jen sport, když jste vyhráli v roce 1995 ragbyové mistrovství světa. Všechny jste nás udělali hrdými, že jsme Jihoafričani, obyvatelé nové nerasistické a demokratické Jižní Afriky,“ říkal Mandela.

I když Mandelovy myšlenky o ideálním soužití v Jihoafrické republice ani dodnes úplně neplatí, hodně věcí se změnilo v pozitivním směru. Odráží to i ragbyová reprezentace, kterou poprvé v historii vede na světovém šampionátu černošský kapitán a výborný hráč Siya Kolisi, kterého těší, jakou fandí národnímu týmu lidé z jeho země.

Ragbisté Nového Zélandu získali na mistrovství světa bronz. Položili šest pětek a přehráli Wales 40:17

Číst článek

„Tohle pro nás znamená všechno. V týmu jsme každý z tak rozdílného prostředí - různého ve všem. Mít takovou podporu od lidí z Jižní Afriky, kteří nám přijeli fandit… Víte, to pro nás znamená strašně moc! A lidé, kteří jsou doma - vidíme vaše zprávy, to je pro nás stejně důležité,“ přál si Kolisi v rozhovoru pro Světové ragby ještě na hrací ploše po úspěšném semifinále.

Teď se pokusí s Jihoafrickou republikou uspět i v boji o zlato - proti Anglií, hrát se začne v Jokohamě v 10.00.

Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme